Pět tipů, jak si opravdu užít Jižní Tyrolsko

Majestátné Dolomity, 300 slunečných dnů v roce, více než 800 hradů, panství a zřícenin a nejvyšší koncentrace michelinských restaurací v Itálii. To zní jako dobré lákadlo pro dovolenou, co říkáte? Nevíte, kam se dřív vydat? My vám poradíme správný směr cesty.
Za vínem: Klášter Neustift
Jen pár kilometrů od Brixenu/Bressanone, kde žil v exilu Karel Havlíček Borovský, leží Neustift/Novacella s malebným klášterem , v němž sídlí nejseverněji položené vinařství Jižního Tyrolska, specialista na bílá vína. Okolní vinice dodávají klášteru s barokním kostelem a cennou knihovnou výjimečnou atmosféru. Zdejší vína jsou známá intenzivním aroma, ovocnými chutěmi a pravidelně si přivážejí ocenění z mnoha italských i mezinárodních soutěží.
Za dobrým jídlem: Michelinská restaurace Tilia
Zdá se to neuvěřitelné, ale oblast, která až do roku 1919 patřila Rakousku a v níž se dodnes velmi zajímavě mísí středomořská a tyrolská kultura, se pyšní třiadvaceti michelinskými hvězdičkami ve 20 restauracích. Ty najdete jak ve velkých městech, tak i v malých vesničkách a ztracených údolích. Úspěch místní kuchyně tkví, jak jinak, v kombinaci rakouské a italské gastronomie. Navštivte například restauraci Tilia , kde svou kuchyni staví na lokálních produktech, čerstvosti i přáních zákazníka.
Za historií: pravěká mumie Ötzi
V Archeologickém muzeu v Bolzanu, hlavním městě Jižního Tyrolska s malebnými náměstími a středomořskou atmosférou, si můžete za osm centimetrů silným bezpečnostním sklem prohlédnout velký unikát – 5500 let starou mumii Ötziho. Nejstarší vlhkou mumii na světě objevil německý manželský pár Simonových na severu provincie na ledovci Schnalstal/Val Senales. O jakou senzaci se jedná, se zjistilo až v laboratoři: muž žil v době, kdy Cheops nechává v Egyptě budovat své pyramidy. Dnes už víme, že Ötzi byl na útěku a před svými pronásledovateli se uchýlil do hor, kde to dobře znal. Tam byl zavražděn. Zachovalo se i primitivní oblečení a nástroje. Prapohorky z medvědí a jelení kůže, čepice z medvědí kůže i sekera, luk a šípy.
Za přírodou: podél skalního útvaru Drei Zinnen
Jižní Tyrolsko – to jsou především Dolomity, hory, které architekt Corbusier nazval „nejhezčí stavbou světa.“ Symbolem jejich jihotyrolské části je dechberoucí skalní útvar Drei Zinnen/Tre Cime di Lavaredo. K němu se dostanete docela pohodlně pěšky během 4,5 hodinové středně náročné túry. Začít je možné u horské chaty Auronzohütte na jihu skalního masívu Drei Zinnen. Komu se moc chodit nechce, může využít speciální sennou lázeň, což je místní tradiční léčebná metoda využívající koupel ve speciální trávě pěstované na alpských svazích.
Za dobrodružstvím: Soutěska Gilfenklamm
V Jižním Tyrolsku najdete i jedinou soutěsku z bílého mramoru na světě. Je to Gilfenklamm poblíž Sterzingu/Vipitena v údolí Eisacktal/Valle Isarco. Potok Ratschingser Bach se tu dere mezi vysokými skalními stěnami a se hřmotem se řítí skrze vodopády do údolí. Ty nejdelší mají 15 metrů. Nedaleko odtud lze navštívit i zámek Wolfsthurn.
 
 
 
 
 

Nejčtenější zprávy