Kdysi Lemieux, teď Barkov. Věříme si a hokejem se bavíme, říká Jágr


Florida – Ještě ani nebyl na světě, když Jaromír Jágr podruhé zvedal nad hlavu trofej Lorda Stanleyho pro vítěze NHL. Dělí je třiadvacet let života, přesto si na ledě rozumí, jako by spolu hráli od malička. Mladičký Fin Aleksander Barkov si s českou legendou sedl tak, jako od dob Maria Lemieuxe nikdo.
Útočná formace Jágr - Barkov - Huberdeau už letos posbírala dohromady úctyhodných 158 kanadských bodů, což po právu vzbuzuje respekt soupeřů. Co na tom, že oběma mladíkům není ani dohromady tolik roků, co třetímu nejproduktivnějšímu muži v dějinách NHL.
"Využíváme svých silných stránek. Oni dva jsou rychlí a já, doufám silný. Všichni jsme dobří v akcích jeden na jednoho. Umíme si na ledě vyhovět, proto se nám daří," odkrývá tajemství úspěchu česká osmašedesátka.

V sedmnácti tahounem
Aleksandera Barkova, syna bývalého ruského reprezentanta, si vybrala Florida v draftu 2013 jako celkově druhého. Aktuálně dvacetiletého Fina tehdy předstihl pouze Nathan MacKinnon, který byl tažen Coloradem.
Už v sedmnácti letech hrál coby dorostenec v elitní formaci špičkového finského klubu Tappary Tampere. Měří přes 190 centimetrů a váží téměř metrák, jeho fyzické proporce jsou tak pro hokej naprosto ideální. Podobně jako Jágr si skvěle kryje puk a je těžké ho od něj odstavit.
Má navíc skvělé myšlení a rychlé ruce. Podobně talentovaného tvůrce hry byste na zámořských kluzištích hledali jen stěží. V lednu tohoto roku si od Panthers vysloužil nový kontrakt, který mu v průběhu šesti let vynese celkem 35,4 milionu dolarů. Průměrně si tak přijde na necelých šest milionů ročně.
Jako Trottier nebo Hossa
Umí také výborně bránit. "Je jedním z nejlepších forvardů, co se týče kombinování obrany a útoku. Připomíná mi v tom legendárního Bryana Trottiera, a to je mu teprve dvacet let. Neuvěřitelné," rozplýval se nad jeho výkony bývalý skvělý ligový brankář Felix Potvin.
To kouč Floridy Gerard Gallant v Barkovovi vidí spíše slovenskou hvězdu Mariána Hossu. "Jsou si velice podobní. Saša je úžasně komplexní hráč. V některých zápasech není tolik vidět v ofenzivě, ale je nesmírně platný vzadu."
Při chvále své osoby však Barkov nikdy neopomene zmínit Jágrovo jméno. "Jaromír prostě všechno vidí. Mně stačí jít před branku, položit hůl na led a on mě najde. I díky němu teď můžu jako hráč růst," velebil svého o čtyřiadvacet let staršího spoluhráče a učitele.
Jejich souhra vynesla Barkovovi nominaci na blížící se Světový pohár. Zda se na něm utká i s Jágrem, zatím není jasné. "Bylo by skvělé si proti němu znovu zahrát," zadoufal Fin a připomněl jejich souboj na loňském mistrovství světa v Praze.

Nejčtenější zprávy