Před 120 lety se poprvé utkaly Sparta se Slavií. Tehdy se zrodila rivalita


Praha – Na den přesně před 120 lety se na Císařské louce utkaly poprvé v historii týmy Sparty a Slavie. Na zápas se tehdy přišla podívat jen hrstka diváků. Premiérové derby však vzbudilo mnoho emocí a odstartovalo rivalitu, která přetrvala až dodnes.
Utkání skončilo 0:0, avšak Sparta v zápase vstřelila branku, která ale byla po uplynutí devadesáti minut hlavním rozhodčím Josefem Rösslerem Ořovským zrušena. "Rozhodl jsem se tak po rozjímání o všech okolnostech té střely," píše se v kronikách při vzpomínce na tento první kontroverzní moment vzájemné rivality.
Toto první derby probíhalo v rámci turnaje čtyř pražských klubů honosně nazvaného "Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících", jenž uspořádal Český Sculling Cercle, původně založený pro podporu veslařských soutěží.
Hráči obou týmu měli boty až nad kotníky, které velice zdánlivě připomínali kopačky. "Z dochovaných svědectví víme, že se nejednalo o utkání, které by nabídlo příliš fotbalové krásy či šance," píše se na klubovém webu Sparty.
Premiérové derby tak skončilo remízou 0:0. Sparťané verdikt přijali, ale z turnaje odstoupili.

Nejčtenější zprávy