Podle kalendáře už máme jaro a je čas na jarní detox

A s ním i nekonečná témata týkající se těch nejspolehlivějších a nejzaručenějších detoxikačních kúr.


Tentokrát zapomeňte na smoothie a podobné věci. Vezmeme to úplně z jiného konce. A jarní detox vaše tělo zvládne samo. Pokud budete vědět, jak na to.


Nepodléhejte proto současnému trendu, který na nás ze všech stran valí informace, že škodlivin náš organismus nejlépe zbaví speciální detoxikační čaj, ozdravná kúra založená na konzumaci ovocných či zeleninových šťáv či tak populární smoothie. Samozřejmě to není nic nezdravého, pití přírodních šťáv či jídelníček, do něhož zařadíme potraviny z kategorie superfoods, našemu tělu i životnímu stylu jen prospěje, nicméně organismus se zvládne od toxinů a škodlivých látek očistit i bez nejnovějších trendy pokrmů a nápojů. Jde jen o to, jak čistící mechanismy rozhýbat.


Víte, co je detoxikace? Jde o proces, při němž se rychleji tvoří nové buňky a organismus snáze regeneruje. Za běžných okolností je tělo zanášené toxiny, což jsou organické nebo anorganické sloučeniny, které v těle vyvolávají chorobné příznaky. Pokud tělo normálně funguje, zbavuje se toxinů samo několika způsoby: vylučovací soustavou (ledviny), trávicí soustavou (játra, střeva), dýcháním (plíce) a kůží. Detoxikace ve smyslu očistné kúry tyto procesy podporuje. A díky tomu je třeba i spolehlivým klíčem k anti-aging. Jak detoxikaci v těle spustit?


1. Sportujte


Každé cvičení, při němž se zpotíte, přivádí vaše tělo do stavu pozitivního stresového rozpoložení. Vyplaví se vám hormony dobré nálady a cítíte se dobře. A navíc mají ve vašich svalech buňky pohotovost. Obzvlášť tehdy, když provádíte nový druh cviku nebo pohybu, na který vaše svaly nebyly zvyklé a s jehož intenzitou to přeženete. V tom případě se ve tkáni tvoří mikroskopické trhlinky a buňky začnou okamžitě pracovat na regeneraci - tvoří se nové. Svaly se zpevní, tělo si začne zvykat na zátěž a trénink od tréninku pro vás bude cvičení snazší. Díky tomu, že se zpotíte a že se vám zrychlí krevní oběh, tělo se začne rychleji zbavovat toxinů. Proto se také po jakékoli zvýšené tělesné námaze cítíte “fresh”. Aby se proces detoxikace nastartoval, je třeba aspoň 30 minut běhat. Na druhé straněl déle než 80 minut v kuse byste intenzivně cvičit neměli. Samozřejmě platí, že čím pravidelněji se jakémukoli sportu věnujete, tím lépe.


2. Naordinujte si přerušovaný půst


Některá detoxikační doporučení spočívají v tom, že máte pít litry různých čistících šťáv, džusů nebo čajů. Pravda je taková, že samy o sobě žádný detoxikační zázrak nezajistí. Mnohem větší efekt bude v tomto případě mít, když si najedete na systém tzv. přerušovaného půstu. Není to žádná věda, občas zkrátka vynecháte jedno ze tří hlavních jídel. Vynechte třeba večeři a druhý den ráno se bohatě nasnídejte. A zopakujte ještě jednou. Díky přerušovanému půstu podstatně snížíte riziko cukrovky a různých srdečních onemocnění. Do jisté míry taky eliminujete pravděpodobnost vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako jsou Alzheimer nebo Parkinsonova choroba. Přerušovaný půst džte v rozmezí mezi minimálně 12 a maximálně 36 hodinami v jednom zátahu. Pijte přitom dostatek vody a vyhněte se po dobu půstu fyzicky náročným sportům. Třeba jóga a strečink jsou ok.


3. Vyhněte se sacharidům


Aby se kulturisté zbavili co největšího množství tuku, zařazují do stravy jen nepatrné množství sacharidů. Tělo se díky tomu dostane během dvou, tří dnů do stavu tzv. ketózy. Ta spočívá v tom, že když tělo nemá dostatek sacharidů a nemůže čerpat z glykogenových rezerv, musí přejít jiný zdroj energie - tuky. Takže “jede” téměř výhradně na vlastní tuk. Má to nejen pozitivní vliv na postavu, ale také na celkové zdraví. Nikoli náhodou například někteří onkologičtí pacienti přestávají jíst během terapie sacharidové potraviny, jako je například chleba nebo těstoviny. Kromě toho ketóza pomáhá snižovat riziko cukrovky a chrání před epileptickými záchvaty. Existují i speciální ketózové diety, které spočívají v tom, že jsou bohaté na tuky. 60-70% procent jídelníčku tvoří potraviny s vysokým obsahem tuků, jako je maso, slanina nebo třeba burákové máslo. 20-30% stravy tvoří bílkoviny. A dovoleno je pouhých 50 g sacharidů na den. 


Ptáte se, proč by to všechno mělo mít pozitivní vliv na vaše tělo, zdraví a očistu organismu? Jsou to velmi jednoduché počty: Režim hladu a pozitivního stresu (do něhož se dostanete díky fyzicky namáhavé činnosti nebo sportu) byl pro naše prapředky zcela běžným stavem a naše “buněčná paměť” má stav nárazového hladu a častého pohybu zakódovaný jako přirozený. Navíc pro lidstvo bylo kdysi zcela normální, že strava bohatá na sacharidy byla vzácnou výjimkou. Základem stravy bylo maso z ulovené zvěře. Nebojte se na tento režim najet i vy. Kromě zlepšení zdraví pro vás může být motivační i to, že pravidelná fyzická aktivita a omezení sacharidů na minimum mám spoustu dalších předností: tělo bude štíhlejší, silnější a čistější - samo od sebe.

Nejčtenější zprávy