Spilková se zařadila po bok Mickelsona a je kousek od olympiády


Praha - Stala se členkou prestižní golfové rodiny, rozšířila tým spolupracovníků a partnerů a ráda by se co nejdřív dostala na prestižní LPGA Tour. Klára Spilková prožívá v dosavadní kariéře přelomovou sezonu, která je zároveň olympijská, a k účasti pod pěti kruhy už jí zbývá jen malý krůček.
Pořádný krok vzhůru udělala už ve středu, kdy podepsala smlouvu s poradenskou společností KPMG, kterou už reprezentují takoví golfisté jako pětinásobný vítěz turnajů ze série major Phil Mickelson, bývalá světová jednička Stacy Lewisová či někdejší nejlepší amatér světa Paul Danne.
Spilková na tiskové konferenci prohlásila, že doufá, že právě tahle nová spolupráce ji posune do vyšších pater světového golfu.
Jaké to je, být ve stejném partnerském týmu jako Phil Mickelson? Je to úžasné. Ani si to ještě úplně neuvědomuji. Spolupráce s KPMG se domlouvala skoro rok, takže docela dlouho, než to klaplo. Phila jsem ještě osobně nepotkala, takže až ho poznám, asi to bude ještě větší zážitek. Seznámila jsem se ale už se Stacy Lewis a to pro mě moc znamená, protože ona byla nejlepší golfistka světa.
Je to ten klíčový krok pro to, dostat se na nejprestižnější turnaje LPGA? Je to dobrý krok, ale ještě si musím uhrát kartu. Tu mi samozřejmě nikdo jen tak nedá. Letos na podzim je v plánu tam jet, zkusit kvalifikaci a uvidíme. Samozřejmě bude to můj první rok, některé holky o zkouší tři nebo čtyři roky, než uspějí, takže to bude o tom, hrát opravdu ten nejlepší golf.
Co vám schází k tomu, abyste se mezi tu největší elitu dostala? Musím ještě hodně pracovat, golf takový je, že to je maraton a pořád musíte pracovat na všem.
Na co se tedy v tuhle chvíli soustředíte nejvíc? Jde to ruku v ruce, když budu hrát dobrý golf, budu hrát dobře na olympiádě, na LPGA a všude. Proto jsem v zimě odjela do Austrálie, abych se dobře připravila, zjistila, co mi nejde, co mi jde líp, a teď už to na začátku sezony budu jen ladit.
Když jsme u olympiády, zatím jste na 42. místě žebříčku, ze kterého pojede 60 nejlepších hráček. Uzávěrka je až 11. července, nicméně jak blízko k olympiádě podle vás máte? Hodně blízko. Vyjádřeno v procentech tak na 90 procent už tam jsem. Nemám to ještě nikde na papíře, ale už jsem dělala registraci na České golfové federaci, od května se stanu členkou antidopingového programu Adams a budu plnit jejich pravidla tak, aby mě mohli každý den zkontrolovat.
Už jste si zjišťovala, jaké golfové podmínky na vás v Riu čekají? Ano, zjišťuju si to. Měla jsem to štěstí, že jsem minulý týden na menším turnaji v Terre Blanche viděla brazilské golfistky, které hrály ten úvodní testovací turnaj v Riu, a říkaly, že hřiště je famózní. Všechny se tam toho prý bály, že to nestihnou připravit, že to nebude nic moc, a nakonec podle nich ještě v životě nehrály na tak dobře připraveném hřišti. Tráva prý seděla, ani nefoukalo, takže se jim hrálo výborně.
Mělo by tam být linksové hřiště, tedy bez vegetace, dobré pro golfové ranaře, bude vám sedět? Příští týden jedu na links trénovat. Uvidíme. Je to výzva, jsou to hřiště, kde se hrajou nejlepší turnaje světa, člověk to opravdu musí umět hrát, aby uspěl. Třeba jako můj trenér Keith Williams, toho když jsem viděla takhle hrát, bylo to něco neuvěřitelného, má to v ruce. To člověk z knížek nenastuduje, chce to hrát a hrát. Naštěstí před olympiádou je na programu Scottish Open a British Open, kde bude příležitost se na olympiádu připravit.
Bude to pro vás jako pro sportovce v ostatních sportech taková ta nejvýznamnější událost, které se můžou zúčastnit? Určitě to tak je. Myslím, že se to zařadí po bok k majorům, i když to bude speciální turnaj. Bude to pro všechny golfisty obrovská čest. Pro mě už jenom to spojení s českým olympijským výborem, s českou vlajkou, kterou člověk nosí na sobě.
Půjdete se podívat i na jiné sporty? Těším se na atletiku. Chtěla bych se podívat i na plavání, protože jsem sama začala trochu plavat. A samozřejmě na golfisty bych se ráda podívala, to jsou pro nás největší vzory. 
Vnímáte olympiádu jako šanci český golf ještě víc zpropagovat? Já doufám, že už k tomu přispívám pět let, a teď to bude ještě větší příležitost. Všichni to budou sledovat a uvidí, že golf se hraje i tady u nás.

Nejčtenější zprávy