Babiš chce podnikatelům omezit daňové paušály. Návrat slev nebude zadarmo


Praha - Návrh ministerstva financí, aby se podnikatelům využívajícím výdajové paušály vrátily daňové slevy na manželku a děti, má háček. Ministr Andrej Babiš současně požaduje, aby se omezil počet podnikatelů, kteří tyto paušály mohou využívat. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.
V současnosti mohou paušály využívat živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné na roční příjmy do maximálně dvou milionů korun. Nově by strop pro uplatnění paušálů klesl na jeden milion.

Opětovné zavedení slev by státní rozpočet přišlo na 2,5 miliard korun. Babiš tak hledá způsob, jak díru v rozpočtu alespoň částečně zalepit - snížení stropu na paušály by teoreticky vyneslo miliardu korun. Řada podnikatelů by totiž zaplatila vyšší daně.
"Oba návrhy jdou dohromady. Když nebude zastropování, nebude sleva,” řekl Babiš Hospodářským novinám.
Slevy na manželku a děti pro všechny podnikatele dlouhodobě prosazují lidovci. Ti jsou ochotni na "kompromis" v podobě snížení stropů na paušály přistoupit. Proti změnám jsou ale sociální demokraté. Zástupci KDU-ČSL nicméně pohrozili, že pokud vrácení slev vláda neprosadí, obrátí se na Ústavní soud. 
Více čtěte v úterních Hospodářských novinách.

Nejčtenější zprávy