Pomoc pro zdravotně postižené. Příspěvek na péči vzroste o desetinu, schválili poslanci


Praha – Takřka 340 tisíc lidí, kteří kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu potřebují pomoc blízkých či specializovaných pomocníků, čeká od srpna zvýšení příspěvku na péči o desetinu.
Předpokládá to návrh novely zákona o sociálních službách, který schválila Sněmovna. Pravidla pro přiznávání příspěvků poslanci nezměnili. Předlohu nyní posoudí Senát.
Výše příspěvku se neměnila od jeho zavedení, tedy zhruba devět let. Změna si letos vyžádá rozpočtové náklady asi miliardu korun.
Za příspěvek na péči si mají postižení lidé zajistit opatrování v nějakém zařízení nebo pomoc doma. Dospělí dostávají nyní podle své závislosti na pomoci měsíčně 800, 4000, 8000 a 12 000 korun a děti 3000, 6000, 9000 a 12 000 korun.

Od srpna by dospělí měli 880, 4400, 8800 a 13 200 korun, děti 3300, 6600, 9900 a 13 200 korun.
Požádat půjde již z nemocnice
Poslankyně Úsvitu Jana Hnyková navzdory podpoře sociálního výboru neuspěla s návrhem na zrušení pravidel pro přiznávání příspěvků, které zavedla reforma bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Místo 36 kritérií se od roku 2012 hodnotí deset a řadě lidí se podle poslankyně příspěvek snížil nebo o něj přišli. Hnyková žádala návrat k původnímu posuzování. Proti se postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a Sněmovna její stanovisko potvrdila.
Poslanci naopak schválili úpravu Víta Kaňkovského (KDU-ČSL), který umožní rychlejší přidělení dávky lidem například po těžkém poškození míchy, mozku nebo po amputaci končetin. Nyní se řízení v době pobytu v nemocnici přerušuje a po návratu pacienta domů rodina nemá peníze na zajištění služeb. Změna umožní zahájení řízení o příspěvku, pokud by hospitalizace trvala déle než 60 dnů.

Vládní novela zahrnuje také zvýšení pokuty za poskytování sociálních služeb bez registrace, a to z milionu na dva miliony korun. Změnit by se měla i úprava možnosti držet člověka v ústavu proti jeho vůli. Nově by to mělo být možné jen tehdy, pokud by pobyt mimo zařízení ohrožoval zdraví či život jeho nebo jeho okolí. Lidé s duševními poruchami by museli v ústavu zůstat jen tehdy, když by nebyli schopni nebezpečí odvrátit sami. Kdyby klient vyslovil "vážně míněný nesouhlas" s pobytem, muselo by zařízení informovat soud, jenž by rozhodl.
Loni na konci roku pobíralo příspěvek 337 800 lidí. Úřady vyplatily celkem 21,17 miliardy korun. V roce 2014 se vydalo 20,4 miliardy, tehdy na konci roku dávku dostávalo 331 000 osob.

Nejčtenější zprávy