Češi budou měnit televize po roce 2020. Mládek jim chce dát víc času i peníze na výměnu


Praha – Češi začnou ve velkém měnit televize zřejmě až po roce 2020. K přechodu na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 by mělo dojít mezi lety 2020 až 2022. Na konferenci k televizní digitalizaci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
Podle něho má být důvodem pozdějšího termínu co nejpřirozenější obměna televizních přijímačů a set-top boxů, aby umožnily příjem nového standardu. Přesný termín přechodu by měl být stanovený do konce letošního roku. Změna v televizním vysílání má být podle dosavadních dokumentů Evropské unie hotova v roce 2020. Odklad o několik let ale podle Mládka není vyloučen.
Televize budou domácnosti muset měnit ve velkém, kdo bude chtít ušetřit, bude si moci pořídit nový set-top box. Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2 HEVC, je totiž podle předsedy expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu pro digitalizaci Pavla Dvořáka téměř nulová.

Ministerstvo podle Dvořáka počítá s tím, že by obměnu televizních přijímačů finančně podpořilo. Celkově má změna televizorů domácnosti vyjít na jednotky miliard korun.
Přechod na nový standard digitálního vysílání si vyžádá zejména celoevropské uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Zbývající rozsah pásma UHF by tak nestačil pro vysílání ve stávajícím standardu DVB-T, na který Česko přešlo v roce 2011. Strategii přechodu by měla do konce června projednat vláda.
DVB-T2 proti DVB-T poskytuje kvalitnější příjem a umožňuje vysílání více programů na méně frekvencích.
Ve druhé polovině letošního roku by pak měla být zahájena výstavba přechodových sítí DVB-T2, které by již příští rok měly pokrýt přes 95 procent populace. Zároveň by mělo začít přechodné období, kdy bude vysílaný televizní signál v obou standardech. Po roce 2020 se pak počítá s uvolněním pásma 700 MHz mobilním operátorům.
Pět miliard na nové televize
České Radiokomunikace, které obsluhují tři čtvrtiny českého pozemního (terestrického) vysílání, se obávají, že pokud nebude druhá digitalizace zvládnuta hladce a nebude na ni dostatek času, diváci se od terestriky odvrátí a přejdou raději na satelitní nebo kabelové vysílání. To už pětina diváků udělala během předchozího přechodu "z analogu na digitál", který probíhal mezi lety 2008 až 2012.
Při přechodu z analogového na digitální pozemní vysílání klesl podle generálního ředitele Českých Radiokomunikací Martina Gebauera podíl diváků využívajících tento způsob příjmu z 80 na 60 procent. Další omezení spektra pro televizní vysílání by podle něj měli hradit mobilní operátoři, kteří na úkor televizí získají další kmitočty.
Přechod na digitální vysílání si  zřejmě vynutí i změnu legislativy. Česká televize musí dle zákona garantovat pozemní vysílání. "Změna role ČT je možná jen změnou digitální legislativy. Pokud věci zůstanou, jak dnes jsou, zahajujeme útlum pozemního vysíláni," uvedl Pavel Hanuš, vedoucí projektové kanceláře ČT. Ze zákona má být pozemní vysílání ČT dostupné pro 95 procent populace.

Náklady televizních operátorů a státu na přechod na nový digitální vysílací standard DVB-T2 by se měly podle odhadu Českých Radiokomunikací  dohromady pohybovat kolem jedné miliardy korun. Dalších maximálně pět miliard korun by zaplatily domácnosti v případě nuceného nákupu televizního přijímače.
Na financování přechodu by se mohl podílet radiokomunikační účet, rozpočtová kapitola MPO a podle náměstka Českého telekomunikačního úřadu Marka Eberta by k tomu mohla být použita část výnosu z prodeje frekvencí v pásmu 700 MHz. Český telekomunikační úřad na rozdíl od Mládka navrhuje vypnutí sítí DVB-T co nejdříve.
Prodejci se už na změny připravují a zvyšují podíl přístrojů, které s DVB-T2 problém nemají. Zatímco ještě loni bylo takových televizí v nabídce maximálně deset procent, dnes už je to většina.

Nejčtenější zprávy