Na výměnu televizí vám stát nepřispěje. Úřad popírá zprávu o "šrotovném" kvůli další digitalizaci


Praha –  Na chystanou výměnu televizí stát lidem nepřispěje. Ministerstvo průmyslu a obchodu dementovalo čtvrteční zprávu, podle níž chystá příspěvek kvůli hromadné výměně, která Čechy čeká kolem roku 2022 v souvislosti s další fází digitalizace.
"Dementujeme informaci publikovanou agenturou ČTK, že bychom finančně podpořili obměnu televizních přijímačů v souvislosti s přechodem pozemního televizního vysílání z DVB-T na DVB-T2," uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Zmíněná zpráva, kterou převzal i online deník Aktuálně.cz, se odvolávala na výrok předsedy expertní skupiny pro digitalizaci Pavla Dvořáka ze čtvrteční konference k digitalizaci, kterou ministerstvo pořádalo. Dvořák měl podle ní říci, že ministerstvo průmyslu počítá s tím, že by obměnu televizních přijímačů finančně podpořilo. "Pavel Dvořák ale nic takového neřekl," říká Kotrba.
Snaha o pomalejší přechod
Ministr průmyslu Jan Mládek řekl, že se bude snažit o to, aby přechod na nový signál byl pomalejší, než s jakým se dosud počítá, a ideálně by k němu mělo dojít až od roku 2022. Podle něho má být důvodem pozdějšího termínu co nejpřirozenější obměna televizních přijímačů a set-top boxů, aby umožnily příjem nového standardu.
Přesný termín přechodu by měl být stanovený do konce letošního roku. Změna v televizním vysílání má být podle dosavadních dokumentů Evropské unie hotova v roce 2020. Odklad o několik let ale podle Mládka není vyloučen.
Prodejci jsou připraveni
Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2, je podle Dvořáka téměř nulová. Čeká je tam hromadná výměna. Kdo chce ušetřit, bude si muset pořídit alespoň nový set-top box.

Přechod na nový standard digitálního vysílání si vyžádá zejména celoevropské uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Zbývající rozsah pásma UHF by tak nestačil pro vysílání ve stávajícím standardu DVB-T, na který Česko přešlo v roce 2011. DVB-T2 proti DVB-T poskytuje kvalitnější příjem a umožňuje vysílání více programů na méně frekvencích.
Prodejci se už na změny připravují a zvyšují podíl přístrojů, které s DVB-T2 problém nemají. Zatímco ještě loni bylo takových televizí v nabídce maximálně deset procent, dnes už je to většina.

Nejčtenější zprávy