Cesta za hattrickem pokračuje. Švýcarky ale vytasí proti Češkám neznámého žolíka


Lucern - Bez pár dnů to jsou přesně tři roky, co český fedcupový tým v této soutěži naposledy okusil porážku. Tehdy výběr Petra Pály vyřadila ze semifinále Itálie, nyní by se rády o něco podobného pokusily Švýcarky, které mají k dispozici domácí prostředí v Lucernu a žolíka v podobě neznámé Viktorie Golubicové.
Češky se musí obejít bez tradičních reprezentantek Petry Kvitové a Lucie Šafářové. Místo nich berou odpovědnost do rukou Karolína Plíšková a Barbora Strýcová. Sobotní program zápasů fedcupového semifinále sledujte v online reportáži ZDE.
Motivaci uspět ve švýcarském duelu mají Češky obrovskou. Osmé vítězství v řadě by je opět o kousek přiblížilo zlatému hattricku, který, pokud by se jim ho podařilo získat, by je zařadil po bok takových hráček, jako byla Hana Madlíková nebo Helena Suková, které získaly třikrát týmovou trofej mezi léty 1983-85.
Strýcová je letos 14. na světě
"Vedle grandslamů je Fed Cup asi to nejvíc, co si lidi pamatují, když ty holky potkají na ulici. Když odehrajete takové finále proti Ruskám jako třeba Karolína s Bárou, tak to jejich jméno posune někam výš," ví nehrající kapitán Petr Pála.
Jeho svěřenkyně ale nehrají jen o vlastní nesmrtelnost. Potřebují dokázat, že slova o výjimečné generaci hráček a o neobyčejně širokém kádru nejsou planá. Že si zkrátka v takové fázi turnaje dokážou poradit i v době, kdy největší hvězdy prožívají herní krizi.
Pálova dubnová nominace zprvu možná někoho zaskočila, ale když se podíváme na letošní žebříček, poznáme, že opravdu nasadil to nejlepší možné. Nejvíce bodů za první čtvrtletí nasbírala Strýcová, které tu patří 14. místo. Plíšková je v pořadí pro závěrečný Turnaj mistryň zatím 24. Kvitovou byste hledali až na 44. pozici.
Rozhodne rychlý kurt?
Hodně napoví hned první duel sobotního programu, který načne Strýcová proti Timee Bacsinszké, z které se po odstoupení zraněné Belindy Bencicové stala švýcarská jednička. 17. hráčka světa prožila na konci března senzační jízdu až do semifinále turnaje v Miami a kapitán Heinz Günthardt na ni logicky hodně sází.
Česká dvojka ale také prožívá povedený rozjezd sezony. V Americe ji sice zlobila bolest ramene, dokonce v něm prý měla zánět, už je však v pořádku a i s pomocí tejpů je připravena bojovat. Navíc s Bacsinszkou má jednoznačnou bilanci 3:0. Porazila ji na antuce, betonu i v hale na tvrdém povrchu. I když dvě z těchto výher už jsou z roku 2008 a 2010.
V Lucernu je kurt až překvapivě rychlý, což české obranářce tolik nesedí. "Nemám úder, kterým to zabiju. Jsem běhavá, ale s tím se musí pracovat. Nemůžu jim zavolat, změňte to na pomalejší. Hlavně, že to sedí Káje," dodala Strýcová, která si dvouhru Fed Cupu zahraje po dvouleté pauze.
Plíšková Golubicovou neviděla hrát
Její případný bod by byl velkým ulehčením pro Plíškovou, která je v pozici, kdy proti Golubicové musí zapsat povinné vítězství. Jenže je tu háček, švýcarská dvojka je pro český tým velkou neznámou.
O 129. hráčce žebříčku zjišťoval Pála informace i z Youtube, protože žádná z dívek českého kvarteta proti ní nikdy nehrála. "Nikdy jsem ji neviděla hrát. Nesmím to podcenit a musím být připravená na všechno," nechala se slyšet Plíšková.
Podle kapitána by hra Golubicové neměla rodačku z Loun rozhodit. "Hraje hezky. Má pěkný forhend, bekhend jednoruč a hezky to letí. Ale není to nic velkého. Věřím tomu, že ji Kája svým solidním výkonem musí porazit," řekl Pála.
Sobotní program semifinále tedy odstartuje od 13 hodin duelem Bacsinszké a Strýcové, po nich přijde na kurt Golubicová a Plíšková.

Nejčtenější zprávy