Vakočova hvězda stoupá. Před Amstelem se stal hlavním favoritem, rivalem mu bude i Kreuziger


Maastricht - Jarní klasikářská sezona se přelila z části věnované kostkovým klasikám do období ardenských jednorázových závodů. A vzhledem k tomu, že středeční Brabantský šíp, závod tvořící jakýsi přechod mezi těmito dvěma částmi cyklistického jara, ovládl úřadující mistr ČR Petr Vakoč, získalo toto období pro české cyklistické fanoušky zcela nový náboj.
Na dnešním jednapadesátém Amstel Gold Race budou navíc startovat hned tři Češi, do okruhu favoritů bude přitom kromě Vakoče patřit také Roman Kreuziger, vítěz závodu z roku 2013.
Vakočova cesta na vrchol
Hvězda Petra Vakoče stoupá pozvolna již řadu let. V roce 2013 se stal v Olomouci vicemistrem Evropy do 23 let (závěrečné kilometry olomoucké trati se dosti podobají závěru Amstelu), v tomtéž roce si připsal řadu dalších skvělých výsledků a měl být žhavým českým želízkem pro závod do 23 let na světovém šampionátu v Itálii.
Start mu sice překazily zdravotní komplikace, uklidňovala jej však podepsaná profesionální smlouva v týmu elitní kategorie World Tour Etixx – Quick Step. První roky u "profíků“ byly sice hlavně učednické, přesto hned v roce 2014 Vakoč dokázal po úniku zvítězit v etapě Okolo Polska, kde následně několik etap vezl i žlutý trikot.
Minulý rok pak znamenal premiéru na akci Grand Tour, konkrétně na Giru, bronz na Evropských hrách a také získání privilegia na rok nosit dres českého národního šampiona. Mimo to si rodák z Prahy poprvé vyzkoušel atmosféru ardenských klasik, na které by se rád soustředil.
Mladý Čech mezi hlavními favority
Jsme rok od Vakočovy premiéry na kopcovitých tratích Beneluxu a ze stále teprve třiadvacetiletého Čecha je rázem jeden z hlavních favoritů Amstel Gold Race. Tuto pozici si vysloužil nejen pár dní starým triumfem na Brabantském šípu, kde proťal cílovou pásku osamocen, ale také řadou skvělých výsledků hned z kraje roku, k nimž patří i dvě vítězství z francouzských jednorázovek.
Především tyto triumfy jej navíc na dlouho vynesly do čela podle nových pravidel sestavovaného žebříčku Europe Tour (aktuálně je stále druhý). Skvělým výsledkem (5. místo) i výkonem se pak Vakoč prezentoval na prestižním Strade Bianche, kde se přímého boje o vítězství neúčastnil zřejmě jen kvůli tomu, že se do vedoucí skupiny jako první dostal jeho týmový kolega a krajan Zdeněk Štybar.
Po raných jarních úspěších následovala závodní pauza s cílem připravit se na Ardeny, jak vidno, Vakoč ze své formy nic neztratil a na Amstelu bude jasným lídrem Etixxu.
Štybar: Nesmíte mu dát ani deset vteřin
Není divu, na trať v okolí Valkenburgu má, zdá se, ideální charakteristiky. Pořadatelé před pár lety posunuli cílovou pásku asi kilometr za vrchol stoupání na Cauberg.
A úřadující český šampion umí být dostatečně rychlý na to, aby uspěl ve spurtu menší skupiny, který od posunutí cíle o vítězi často rozhoduje, zároveň má ale také dostatečné tempařské schopnosti, aby si na závěrečné rovince udržel případný získaný náskok.
"Když dáte Petrovi deset vteřin, je pak strašně těžké ho dojet,“ komentoval pro časopis 53x11 Vakočovy silné stránky Zdeněk Štybar.
Kreuziger – vítěz z roku 2013
Petr Vakoč nebude jedinou českou nadějí na dobrý výsledek. Romanu Kreuzigerovi ve Valkenburgu již podařilo zvítězit v roce 2013, kdy při předposledním průjezdu Caubergu odjel z čelní skupiny a svůj náskok udržel až do cíle.
Ale zatímco Vakoč cítí svou šanci především zde, "Křižák“ věří v úspěch zejména až za týden na Lutych-Bastogne-Lutych, nicméně s podporou svého týmu může počítat ve všech závodech následujícího týdne. Třetím Čechem na startu bude člen české reprezentace z pro Vakoče stříbrného evropského šampionátu Josef Černý, který si po Flandrech vyzkouší v dresu polského CCC i další velký závod.
Vakoč s Kreuzigerem se ale v boji o vítězství budou muset poprat s tvrdou konkurencí. Vyhrát může opravdu mnoho závodníků. V první řadě je třeba zmínit obhájce Michala Kwiatkowského. „Jedu podle plánu a v posledních dvou týdnech šlo všechno dobře. Trénoval jsem ve Španělsku a jsem na neděli připraven,“ hlásí mladý Polák před letošní sezonou přestoupivší do britského týmu Sky, kterému se letos dařilo i na belgických kostkách.
Gilbert se vzdává role favorita
Silná bude australská Orica s Matthewsem či Gerransem, Portugalec Costa, Joaquin Rodriguez, s nabitou sestavou se představí rovněž týmy Lotto Soudal či Giant-Alpecin.
Role favorita se naopak před startem vzdává Philippe Gilbert, ten zde sice již v minulosti dokázal vyhrát, navíc ovládl také světový šampionát, jehož závěrečné kilometry kopírovaly finále Amstelu. Belgičanovu přípravu ale v posledních dnech přerušil incident, když se popral s agresivními řidiči a zlomil si prst na ruce. „Musíte být realisty. Nejsem favoritem nedělního závodu,“ říká Gilbert.
Předpoklady jsou jedna věc, rozhodne ale až nedělních téměř 250 kilometrů z Maastrichtu do Valkenburgu a celkem 34 krátkých a prudkých stoupání, především pak závěrečný (čtvrtý) průjezd Caubergu.
Poznámka: Vlastníkem stáje Etixx - Quick-Step, za níž Petr Vakoč jezdí, je Zdeněk Bakala, který je zároveň vlastníkem vydavatelství Economie, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

Nejčtenější zprávy