S výměnou televize nespěchejte. Jasno bude na podzim, říká šéf komise pro digitalizaci


Online rozhovor –  Zatím není, kam spěchat. Výměna televize bude nutná až kolem roku 2020. Takto uklidňoval čtenáře online deníku Aktuálně.cz v online rozhovoru Pavel Dvořák, předseda expertní skupiny pro digitalizaci při ministerstvu průmyslu a obchodu.
"Na běžný televizor bude možno přijímat stávající vysílání DVB-T do roku 2020," řekl čtenářům. Kdo chce nyní kupovat novou televizi a mít jistotu, že s ní bude připravený na druhou fázi digitalizace, měl by podle Dvořáka pár měsíců počkat. "Od podzimu 2016 začnou být v solidních prodejnách označovány logem certifikovaná přijímací zařízení, které umožní příjem DVB-T2/HEVC vysílání i stávající vysílání DVB-T," uvedl.

Zda budou lidé muset i přenastavovat antény, zatím není jasné. "Nový systém bude vysílat DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Odpověď na sílu signálu a výměnu antény by byla zatím předčasná. Více bude známo po dokončení plánování nových sítí do koce roku 2017," odpověděl jednomu ze čtenářů.
Výrobci televizí jsou podle něj o přicházející změně dobře informováni a v obchodech by tak s nabídkou odpovídajících modelů neměli mít problém. "Producenti jsou již nejméně od léta 2015 informováni o nutnosti přejít na nový systém vysílání a počítají s tím," řekl Dvořák.
Stát informuje dobře
Neobává se ani o kvalitu signálu v novém režimu. "Kvalita obrazu a signálu by se neměla zhoršit. Digitální terestrická televize sice přijde o řadu kmitočtových kanálů, ale začne intenzivněji využívat kmitočty ze zbývajícího spektra," říká.

Odmítá také kritiku, že by lidé v Česku byli špatně informovaní. "Soudím, že ministerstvo průmyslu a obchodu přistupuje k přechodu na DVB-T2 zodpovědně i z hlediska informování občanů. Příslušné rozhodnutí na mezinárodní úrovni bylo přijato v listopadu 2015 a celoevropské rozhodnutí se připravuje. Připravovaná opatření pak jistě zajistí i další konkrétnější informace občanům – jaký televizor si vybrat a podobně," reaguje.
Myslí si, že o změně stát informuje včas a lidé tak mají dostatek času se na změnu připravit. "V této souvislosti připomínám, že průměrné stáří televizorů v domácnostech je pět a půl roku," dodal.
Důvodem přechodu na nový systém je celoevropská snaha o uvolnění části rádiového spektra, které zatím intenzivně užívají sítě zemského televizního vysílání. Uvolněné spektrum bude použito pro výstavbu sítí mobilními operátory. Česko podle Dvořáka postupuje stejně jako další státy - konkrétně jmenoval například sousední Německo a Rakousko.

Nejčtenější zprávy