Podváděli jsme při testech spotřeby paliva, přiznala automobilka Mitsubishi


Japonská automobilka přiznala, že upravovala testy spotřeby svých vozů tak, aby vykazovaly lepší výsledky. "Mitsubishi Motors provedlo testy nesprávně, aby vykázalo nižší spotřebu paliva," píše firma v tiskové zprávě. Navíc přiznává, že použila jinou metodu testu, než jakou vyžadují japonské zákony. Podle Mitsubishi se podvádění týká čtyř modelů malých aut. Postiženy by měly být vozy eK Wagon a eK Space, kterých firma prodala 157 tisíc, a také sesterských Nissan Dayz a Nissan Dayz Roox. Těch automobilka vyrobila 468 tisíc pro Nissan. Ani jedno z aut se v Evropě neprodává.
"Vozů prodávaných na českém trhu se tento problém v žádném případě netýká," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí českého zastoupení značky Pavla Drmotová.

Mitsubishi i Nissan se rozhodly prodej zmíněných modelů zastavit a budou diskutovat o případném odškodnění pro zákazníky. Japonská firma už navíc provádí vlastní vyšetřování a plánuje sestavit speciální komisi. "Během našeho vyšetřování jsme zjistili, že testovací metoda, která není v souladu s japonskými zákony, byla využita i u dalších modelů pro domácí trh," píše dále firma. Vyšetřování se navíc nyní zaměří na to, jestli se podvody týkají i vozů pro další trhy. Problémy Mitsubishi s regulátorem přicházejí poté, co několik měsíců otřásal automobilovým průmyslem skandál Volkswagenu, který manipuloval testy emisí naftových motorů. Investoři, kteří mají v paměti tuto aféru, srazili cenu akcií během jednoho dne o 15 procent, což je největší propad za posledních 12 let.
Jaké vozy nabízí automobilka Mitsubishi na českém trhu, najdete zde.

Nejčtenější zprávy