Král Rafa zase září, diví se i Federer: Jeho návraty jsou neuvěřitelné, nenormální


Praha - Kolikrát už ho odepisovali, házeli do starého železa, nevěřili v jeho schopnost vracet se neustále zpět na vrchol. A vždycky se nakonec mýlili. Rafael Nadal znovu přesvědčuje sportovní svět, že je nezdolným tenisovým šampionem a skutečným antukovým králem.
Na oblíbeném špinavém povrchu Rafa opět září a naznačuje, že by letos mohl po dvouleté pauze opět pozvednout slavný Pohár mušketýrů. Na pařížském Roland Garros bude španělský tenista útočit na jubilejní desátý triumf a jeho současná forma slibuje mnohé.
O uplynulém víkendu rodák z Mallorcy, který na začátku června oslaví již třicáté narozeniny, podeváté v kariéře ovládl domácí turnaj v Barceloně. Bez ztráty jediného setu.
Vyrovnal rekord Argentince Vilase
Ve finále Nadal porazil loňského a předloňského vítěze Japonce Keie Nišikoriho a ziskem 49. titulu z antuky vyrovnal rekord Argentince Guillerma Vilase.
Nadalova neporazitelnost trvá už deset zápasů. Před Barcelonou si totiž podmanil také turnaj série Masters 1000 v Monte Carlu. Rovněž již podeváté.  Více než polovinu z téměř padesáti antukových titulů slavil na Roland Garros, v Monte Carlu a v Barceloně. Na těchto třech podnicích získal shodně po devíti titulech.
V polovině dubna mu v Monaku výrazně pomohl Jiří Veselý. Mladý český tenista už na začátku turnaje odklidil z cesty Srba Novaka Djokoviče.
Světová jednička je považována za největšího favorita letošního French Open, v posledních dnech a týdnech se ale znovu ozývají hlasy favorizující španělskou antukovou mašinu. 
Federer: Pozor, Nadal je Nadal
"Největším favoritem bude Djokovič, ale pozor, Nadal je Nadal," uvedl například Roger Federer. Švýcar, momentálně třetí tenista světa, prý není překvapen tím, že se Nadal na antuce opět dostává na svou typickou vítěznou vlnu, která ovšem v posledních letech jakoby ztrácela na síle.
Diví se ale tomu, jak rychle se Nadal dokáže po dlouhých zraněních, jež ho postihovaly v posledních letech opakovaně, vyšvihl vždy zpět na vrchol.
"Vídáme to poslední roky pravidelně, Rafa se dokáže po dlouhém zranění strašně rychle vrátit na svůj nejlepší level. Pro mě je to neuvěřitelné. Není to normální, i když už to dokázal tolikrát," poznamenal legendární Federer.
Sedmnáctinásobný grandslamový šampion byl podle svých slov překvapen také tím, jak otevřeně mluvil Nadal v průběhu minulé sezony o svých obavách z toho, že už se do své top formy nedokáže vrátit.
Jeho tituly? Není co dodat
"Možná to bylo kvůli tomu, aby ze sebe trochu sejmul tlak. Nebo chtěl být prostě upřímný, co se týče věcí, které se mu honily hlavou," zauvažoval Federer.
"Každopádně je velmi udivující, že si lidé vůbec mohli myslet, že už nebude znovu konkurenceschopný na té nejvyšší úrovni. Právě vyhrál svůj devátý titul v Monte Carlu a hned i v Barceloně. Není co dodat," zastavil se u skvělé Nadalovy formy hráč, který na antukovém grandslamu triumfoval jen jedinkrát, v roce 2009. Španěl tehdy nečekaně vypadl už v osmifinále s pozdějším finalistou Švédem Robinem Söderlingem.
To Novak Djokovič dosud na sladké pařížské vítězství čeká. Loni byl blízko, ale ve finále padl se Švýcarem Stanem Wawrinkou. V letošním ročníku Roland Garros lze předpokládat jeho další důrazný útok na titul. Pokud si ale Nadal udrží současnou famózní formu, bude to mít světová jednička opět velice složité.

Nejčtenější zprávy