Doktor: Stížnosti střelců na Rio? Úplně normální, pak budou překvapení


Praha - Pochodeň je na cestě a do začátku největšího sportovního svátku zbývá 100 dní. Jenže jak se letní olympiáda v brazilském Riu blíží, rojí se i kritické hlasy na pořadatele. Naposledy se ohradili čeští střelci, kteří si byli prohlédnout olympijskou střelnici. (Více čtete ZDE)
Podle šéfa české olympijské mise Martina Doktora je ale současný neutěšený stav příprav úplně normální a Brazilci prý ještě stihnou vše doladit do 5. srpna, kdy souboje pod pěti kruhy začnou.
Střelci si před pár dny stěžovali na nedodělanou střelnici při testovacích závodech, David Kostelecký se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že Brazílii vůbec neměla být olympiáda přidělena, co na to říkáte?
Na střelnici už je barva zaschlá, stěžovali si, ale u testovacích závodů je tohle běžné. Je pravidlem, že všechno nebývá na sto procent, o to lépe to pak ale dopadá a sportovci jsou překvapení.
Na druhou stranu nejsou jediní, kdo má obavy...
Nářkům sportovců naprosto rozumím, transportní systém tam pořád není hotový, takže čekají dvě hodiny, než vůbec dojedou někam na sportoviště, pak i při těch testovacích závodech, kdy to vůbec nefunguje. Zažil jsem to už třeba v Londýně, kdy to bylo podobné, sportovci byli z některých věcí také zaraženi, ale je to každou olympiádu stejné. Já věřím, že nějaké nedostatky vynahradí i Brazilci tím, že udělají atmosféru jako při karnevalu.
Takže podle vás je nejožehavějším problémem her doprava?
Určitě. Všechno ostatní, co je potřeba doladit, je oproti tomu detail. Nezbývá než věřit, že dodrží ten termín, kdy slíbili, že v červnu otevřou metro mezi oblastí Barra a Copacabana, což je základní klíč k úspěšnosti celého transportu sportovců i fanoušků.
S ubytováním nebude problém?
Ubytování pro sportovce by mělo být v pořádku, už když jsme se tam byli podívat, tak to v podstatě bylo ve finální verzi, ale nebyl tam nábytek, nebylo to umyté. Nicméně olympijská vesnice bude jedna z nejhezčích v historii.
Žhavým tématem ale je také bezpečnost, a to jak sportovců, tak fanoušků, kteří pojmou hry i trochu turisticky. Bude i tohle podle vás bez problémů?
Například lokace, jako je Kristus nebo Cukrová homole, jsou místa, která jsou bezpečnostně relativně slušně zajištěná, protože tam proudí davy turistů a nechávají tam peníze, takže tam si to Brazilci hlídají. Když jde člověk do centra, tak je to podobné jako ve všech velkoměstech světa, že si na věci člověk musí dávat pozor. Stejně tak na plážích, kde běhají ti výrostci a trhají lidem z krku řetízky. Ví se to, tak je dobré nepřivolávat na sebe neštěstí a nenosit takové věci.
Zatím se kvalifikovalo 65 sportovců, ale vy počítáte až se 130 olympioniky, opravdu věříte v takové číslo?
Nejsou tam udaní sportovci, kteří figurují v nějakém žebříčku a na základě něj se budou kvalifikovat. Typicky tenisté, tam hned naskočí asi deset lidí. Ani judisté nejsou uzavření. Ty počty ještě naskáčou. Samozřejmě musíme počítat i s basketbalisty, protože o nich se dozvíme případně až těsně před olympiádou a takhle pozdě pro ně najednou nemůžeme řešit oblečení.

Nejčtenější zprávy