Pružnější splácení hypoték bude možné od podzimu, zákon je těsně před schválením


Praha -  Nový zákon o úvěru spotřebitele, který mimo jiné umožní snadnější splacení hypotéky, začne platit ještě letos. Je o tom přesvědčená n áměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.
"Zákon už prošel druhým čtením a očekávám, že buď příští pátek, nebo na následující květnové schůzi Poslanecké sněmovny bude zařazen do třetího čtení. Podle současného znění zákona začne být účinný čtyři měsíce po platnosti. To znamená buď v říjnu, nebo v listopadu letošního roku," řekla v úterý Jurošková na panelové diskusi k novému zákonu, pořádané vydavatelstvím Economia.

Regulaci hypotečního trhu, včetně možnosti předčasného splacení hypoték na bydlení, ukládá členským zemím evropská směrnice. Její přenesení do národní legislativy Brusel požadoval do 21. března, takže za nesplnění této podmínky by mohla Česku hrozit sankce. Podle Juroškové je ale tato obava zbytečná.
"V tuto chvíli se impeachmentu neobávám vzhledem k tomu, že jsme ve finální fázi legislativního procesu. I kdyby se nás na to Evropská komise dotázala, jsme schopni zdůvodnit, proč ke zpoždění došlo a že zákon bude brzy účinný," uvedla Jurošková.
Vládní návrh zákona, který vznikal dva roky, však může doznat ještě změny. Ve druhém čtení se objevilo obrovské množství pozměňovacích návrhů. "V tuto chvíli lze těžko finální znění zákona předvídat. Sešlo se k němu přes sto pozměňovacích návrhů. Jen věřím, že výsledek bude dodržovat základní principy, ke kterým jsme při zhruba dvouletém projednávání dospěli," uvedla Jurošková.

Navrhovaná vládní úprava předpokládá, že každý rok bude možné splatit až 20 procent zbývajícího úvěru. Bez jakéhokoliv poplatku by to mělo být v případě smrti, invalidity nebo dlouhodobé nemoci dlužníka. Za předčasné splacení hypotéky mimo termín fixace pak banky mají účtovat jen oprávněné náklady, které jim tím vznikají. Zákon se bude vztahovat na nové úvěry. Stávajícím klientům se nová pravidla otevřou až při další fixaci.
Nelibost bank vyvolaly hlavně pozměňovací návrhy na možnost platit zdarma každý rok až 25 procent zbývajícího úvěru a návrh na zdarma splacení celé hypotéky při prodeji nemovitosti.

"Zvýšení možnosti zdarma každoroční splátky až na čtvrtinu úvěru by byl dárek pro bohaté lidi. Většina klientů na to nemá prostředky. Pro banky by to znamenalo zvýšení nákladů, které by se musely promítnout všem ostatním klientům do úrokové sazby," tvrdí Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace. Návrh na bezplatné předčasné splacení celé hypotéky při prodeji nemovitosti je podle něj nespravedlivý pro banky.
"Argumentuje se při tom větší možností mobility pracovní síly, ale toto břemeno by neměly nést banky, ale stát," zdůraznil Hanzlík. Vládní návrh označil za rozumný kompromis mezi představami vlády a možnostmi finančního trhu. "Je to rozumná, ale křehká rovnováha. Některé pozměňovací návrhy ji narušují," varoval Hanzlík.

Nejčtenější zprávy