Dovolené v Evropě zdražují a docházejí. Přednost dostanou Němci nebo Britové


Praha - Kdo chce v létě na dovolenou do Španělska, Bulharska nebo na řecké ostrovy, měl by si s nákupem zájezdu pospíšit. A musí počítat také s tím, že si v porovnání s minulým rokem připlatí. O tradiční evropské dovolenkové destinace totiž vzrostl letos zájem, naopak na nedávné teroristické útoky doplácí Turecko.
"Vyšší míru vyprodanosti lze registrovat v případě dovolených do Španělska, a to včetně ostrovů. Některé turistické lokality jsou již téměř nedostupné. Omezení nabídky se týká také Bulharska a částečně i Řecka, především u zájezdů na Krétu. Obsazenost kapacit hlásí i vybrané lokality v Itálii a Chorvatsku," říká Michal Tůma, marketingový ředitel společnosti Invia, která je jedničkou českého trhu v oblasti prodeje zájezdů přes internet.
Problém mohou podle něj mít s nákupem dovolené ve jmenovaných destinacích zejména rodiny s dětmi nebo větší skupiny. Největší zájem je tradičně o červencové termíny.
Přednost dostanou lidé z větších trhů
"U Španělska skutečně příliš volných kapacit nezbývá, stejně jako u některých řeckých ostrovů, které leží v Ionském moři a jižně od Řecka. Ještě se dá zarezervovat zájezd prakticky na všechny termíny, ale určitě ne do všech hotelů, a to i přesto, že jsme v těchto zemích výrazně navýšili kapacity," doplňuje František Vorel, tiskový mluvčí cestovní kanceláře BlueStyle.

Lidé podle něj přitom nemohou počítat s tím, že české cestovní kanceláře na nedostatek kapacit ještě zareagují a nabídku výrazně doplní. "Pokud budou volná místa, hoteliéři je zcela určitě přednostně nabídnou cestovkám ve Velké Británii, Skandinávii nebo Německu. Jde totiž o významnější trhy," říká Vorel.
U Španělska, Itálie a Bulharska jsou podle něj ceny meziročně vyšší v průměru o pět až patnáct procent. "Hoteliéři si zde jsou velice dobře vědomi vyšší poptávky," říká.
Čedok kvůli obsazenosti hotelů ve zmíněných destinacích bude ceny od května dále zvyšovat, v průměru o čtyři procenta. Hoteliéři v řadě středomořských destinací podle generálního ředitele společnosti Radka Drechslera využívají velkého nárůstu poptávky ze západní Evropy a zvyšují ceny.
"My jsme nuceni si u dokupovaných kapacit připlatit. Od 1. května budeme zdražovat některé produkty ve vybraných termínech, nezbývá nám nic jiného," řekl Drechsler. Zdražení letních zájezdů podle něj není plošné a týká se zemí, kde je poptávka nejvyšší, jako je Bulharsko, Španělsko a některé řecké ostrovy.
Kolik vůbec nyní stojí průměrná dovolená ve Španělsku nebo Bulharsku? "Zatímco v Bulharsku může čtyřčlenná rodina strávit týdenní dovolenou s polopenzí ve velmi kvalitním čtyřhvězdičkovém hotelu za cca 40 tisíc korun, ve Španělsku to bude přibližně o 25 tisíc více," odpovídá Vorel.
10 nejprodávanějších destinací podle agentury Invia
Destinace
Podíl na prodeji léto 2016
Průměrná cena na osobu 2016
Podíl na prodeji léto 2015
Průměrná cena na osobu 2015
Řecko
22 %
16 326 Kč
28 %
15 542 Kč
Bulharsko
16 %
13 440 Kč
11 %
12 684 Kč
Chorvatsko
15 %
7172 Kč
12 %
6738 Kč
Itálie
13 %
7651 Kč
11 %
7368 Kč
Španělsko
10 %
17 551 Kč
5 %
17 184 Kč
Kanárské ostrovy
3 %
21 105 Kč
1 %
21 182 Kč
Česká republika
3 %
3768 Kč
1 %
3487 Kč
Slovensko
2 %
5358 Kč
1 %
5254 Kč
Rakousko
2 %
6230 Kč
1 %
6106 Kč
Tunisko
2 %
12 927 Kč
3 %
13 370 Kč
Poznámka: Jde o statistiky za celkem více než 35 tisíc smluv o zájezdech prodaných v období od začátku roku do 20. dubna. Zájezdy jsou s odjezdem od začátku června do půlky října.
Jeďte do Turecka
Příležitost na kvalitní letní dovolenou za dobrou cenu nyní podle zástupců cestovních kanceláří nabízí Turecko, které se v poslední době dostalo několikrát do zpráv v souvislosti s teroristickým útokem. Naposledy v půlce března zabil atentátník v Istanbulu čtyři lidi.

"Aktuální politická situace se do poptávky po dovolených promítá. Největší pokles je možné registrovat v letošním roce v případě prodeje first minute zájezdů do Turecka. Meziročně došlo ke snížení poptávky o 11 procentních bodů. V loňském roce bylo Turecko druhou nejoblíbenější destinací a letos se propadlo na 12. příčku v žebříčku popularity," říká Tůma.
Čedok dokonce hlásí meziroční pokles prodejů zájezdů do Turecka o 70 procent. Země tak bude letos podle Drechslera dominovat nabídce last minute zájezdů, ceny mohou meziročně klesnout až o 30 procent. "Díky tomu, že ruské cestovní kanceláře vyklidily v Turecku pozice, budou k dispozici zájezdy i do luxusních pětihvězdičkových hotelů, které vloni exkluzivně pracovaly jen s ruskou klientelou. A budou samozřejmě za velmi dobré peníze," řekl Drechsler.
Také Vorel potvrzuje výrazný propad zájmu o dovolenou v Turecku, ale v posledních dnech je podle něj patrné oživení poptávky. "To je dáno zejména bezkonkurenčně nejlepším poměrem kvality hotelů i servisu a cen zájezdů. Konec konců jsou letošní ceny až o 25 procent nižší než vloni," vysvětluje.
Teroristický útok hrozí všude po Evropě stejně
Cestovní kanceláře nedávají lidem zvláštní doporučení, kam by neměli kvůli zvýšenému bezpečnostnímu riziku jezdit, řídí se doporučeními a pokyny ministerstva zahraničních věcí. Aktuálně se takové doporučení z tradičních destinací vztahuje jen na Egypt.

Nikoli však na tradiční letoviska na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižní Sinaji, jako například Hurghadu, Marsa Alam či Šarm aš-Šajch. Ministerstvo nedoporučuje individuální cestování po Sinajském poloostrově. V případě organizované turistiky po Sinaji se nedoporučuje opouštět turistické rezorty a účastnit se výletů mimo ně. "Ministerstvo dále výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova, a to včetně turistického letoviska Taba," dodává Tůma.
"Co se týče hrozby teroristických útoků, ta je v současné době přibližně stejná všude v Evropě. Z toho důvodu nelze fakticky turisty oblíbené země rozdělovat na bezpečné a nebezpečné. Ale stále je nutné pamatovat, že tato rizika jsou nesrovnatelně nižší než ta, se kterými se setkáváme denně. Jde o nemoci, kriminalitu, dopravní nehody atd.," dodává Vorel.

Nejčtenější zprávy