Práci má nejvíce lidí v historii České republiky, poprvé přes pět milionů


Praha – Zaměstnanost je nejvyšší od vzniku České republiky v roce 1993. Poprvé v historii má příjem ze zaměstnání nebo podnikání více než pět milionů lidí. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.
Počet zaměstnaných osob v březnu dosáhl 5,004 milionu a počtvrté za sebou překonal měsíční rekord. Nad hodnoty z předkrizového roku 2008 se dostal už na konci loňského roku.

Za zaměstnané se – zjednodušeně řečeno – považují všechny osoby, které v průběhu zkoumaného týdne pracovaly alespoň jednu hodinu za finanční odměnu. Nezávisle na tom, zda šlo o pracovní poměr, nebo vlastní podnikání, ani zda jde o trvalou, nebo dočasnou práci. Čísla pocházejí z Výběrového šetření pracovních sil, které statistici provádějí ve vybraných domácnostech a promítnou je pak na celou populaci.

Míra zaměstnanosti (podíl zaměstnaných ve skupině osob od 15 do 64 let) očištěná od sezonních vlivů letos v březnu dosáhla 71,6 procenta, z toho u mužů činila 79,3 procenta a u žen 63,8 procenta. Nejvyšší zaměstnanost je u lidí ve věku od 30 do 49 let – dosahuje 87,3 procenta. Ve skupině osob od 50 do 64 let je zaměstnanost 67,7 procenta a u lidí ve věku od 15 do 29 let jen 47,9 procenta.
Český statistický úřad zveřejnil také obecnou míru nezaměstnanosti ve skupině osob od 15 do 65 let, tedy podíl nezaměstnaných k pracovní síle. V březnu dosáhla 4,1 procenta, a je tak nejnižší od podzimu 1996. U mužů dosahuje 3,5 procenta, u žen 4,9 procenta.

V celé Evropské unii klesla míra nezaměstnanosti v březnu na 8,8 procenta, což je nejnižší hodnota od dubna 2009. Podle jednotné metodiky Eurostatu má nejnižší nezaměstnanost právě Česká republika.

Nejčtenější zprávy