Ranní ptáče nebo sova? Určete si, jaký jste spánkový typ

Milujete být až do noci vzhůru nebo naopak vám vyhovuje jít spát dřív a pak brzo vstávat? S námi si můžete jednoduše určit, jaký spánkový typ jste. Jak je to možné?
Vše se zjistilo díky studii zveřejněné časopisem Personality and Individual Differences , která uvádí, že ve skutečnosti existují hned 4 spánkové archetypy osobností. Chcete zjistit, která jste vy?
Se zájmem zjistit, zda se ranní ptáčata či noční sovy dají ještě rozdělit do dalších subkategorií, navrhli vědci výzkum. Při něm sledovali 130 mužů a žen při spánku a následně jejich probuzení, a to po dobu jednoho týdně. Nakonec tito lidé strávili vzhůru 24 hodin ve spánkové laboratoři, kde vyplňovali dotazník, zatímco vědci měřili jejich pozornost. Poté došli vědci k názoru, že ačkoliv polovina subjektů spadala do kategorie ptáčat a nočních sov, 25 jedinců se ukázali aktivní jak v noci, tak i ráno, přičemž zase 32 jedinců přiznalo, že se cítí tak nějak unaveni po celý den.
Autoři studie si zatím však nejsou jisti, jak může rozlišení ranních ptáčat či nočních sov a další dvě nové zjištěné kategorie zatím přispět k popisu osobnosti. Nicméně zjistili, že ti, kteří jsou aktivní jak ráno i večer, jsou mnohem zdravější než ti, kteří se cítí unaveni po celý den. Navíc, čím delší spánek, tím horší zdraví. Obecně vědci pak doporučili jedincům chodit později spát, ale za to ráno dříve vstávat.
Není ani jisté, zda může člověk svůj přirozený spánkový typ nějak změnit.
photosource: pinterest.com

Nejčtenější zprávy