Z dovolené si zavoláte levněji. Ceny klesají, za rok zmizí roamingové poplatky úplně


Praha – Volání z dovolené nebo třeba z pracovních cest je zase o něco levnější. O víkendu totiž začala v Evropské unii platit nová roamingová pravidla, která operátorům nově umožňují k "vnitrostátním" cenám přičítat jen omezené příplatky.
Od soboty 30. dubna můžete ze zahraničí volat, psát nebo "surfovat" za základní ceny spojené s tarifem či předplacenou kartou, k nimž se připočítávají jen regulované příplatky. Ty nesmějí přesáhnout pět eurocentů za minutu odchozího volání, 1,14 centu za SMS a pět centů za použití 1 MB internetu v mobilu.

Dosud na roamingové ceny platily stropy, které naposledy klesly v červenci roku 2014. Minuta odchozího hovoru vyšla před nynější změnou maximálně na 20 centů, minuta příchozího na pět centů, SMS na šest centů a 1 MB dat na maximálně 20 centů.
Zatímco původní limity ale platily na celkovou konečnou cenu roamingových služeb při cestách po Evropě, nové limity jsou přirážkou k "domácí ceně". Konečná cena roamingu je tedy nižší, ale pokles se liší podle toho, jaký tarif či jakou předplacenou kartu lidé mají.
Čeští operátoři budou podle nových pravidel svým klientům, kteří se nacházejí na cestách po Evropě, připočítávat zhruba 1,35 koruny za minutu odchozího hovoru, minuta příchozího hovoru vyjde zhruba na 37 haléřů. Cena za jednu SMS se nyní bude pohybovat mezi 65 a 67 haléři a za jeden MB dat uživatel v EU zaplatí 1,60 až 1,66 koruny.
Pokud má zákazník v rámci tarifu bezplatné minuty, SMS nebo data, může mu operátor za zahraniční volání účtovat jen příplatek a po vyčerpání limitu k němu připočte běžnou domácí sazbu.

Brusel začal roamingové ceny operátorů regulovat od roku 2007, tehdy Češi z Evropy volali za 17 korun za minutu a hovory přijímali za poloviční sazbu. Následně se regulovaná cena postupně snižovala a od června příštího roku pak mají být roamingové poplatky v EU úplně zrušeny. Výjimka bude platit pro zákazníky, kteří budou roamingové služby "nadužívat". Těm budou operátoři i nadále moci účtovat regulované příplatky.

Nejčtenější zprávy