Berlín omezuje ubytování přes Airbnb, bojuje proti vysokým nájmům


Berlín - Od května platí v Berlíně zákaz pronájmu celých nemovitostí přes ubytovací služby typu Airbnb pod pokutou až 100 tisíc eur (v přepočtu zhruba 2,7 milionu korun). Tamní radnice se tak snaží omezit raketově rostoucí ceny nájmů a uvolnit bydlení místním. Informoval o tom německý server The Local.
Majitelé nemovitostí mohou přes služby jako Airbnb nadále krátkodobě pronajímat jednotlivé pokoje, pronájem celých nemovitostí je nicméně po účinnosti nového zákona ilegální v celé německé metropoli.

"Je to špatná zpráva pro Berlín a místní, kteří příležitostně sdílejí své domovy, aby si mohli dovolit zaplatit náklady na život ve městě, které milují," uvedl podle serveru CNN mluvčí Airbnb Julian Trautwein. Omezení nicméně není překvapením - schváleno bylo už v roce 2014 a majitelé nemovitostí tak měli dva roky, aby se na změnu připravili.
Ceny nájmů v Berlíně jsou v porovnání s ostatními evropskými městy jako Londýn či Paříž stále poměrně nízké, ovšem mezi roky 2009 a 2014 vzrostly o 56 procent. Právě služby typu Airbnb ženou podle úředníků ceny bydlení nahoru a přispívají k nedostatku dostupného bydlení pro Berlíňany. V roce 2015 se v německé metropoli přes noc ubytovalo na 30,2 milionu lidí, zatímco ještě v roce 2010 to bylo o asi deset milionů návštěvníků méně. Podle šéfa městského rozvoje v Berlíně Andrease Geisela je nové uzákonění "důležitým a rozumným nástrojem" k tomu, aby tamní trh s bydlením zůstal v udržitelném stavu. "Jsem absolutně rozhodnutý navrátit takto využívané byty Berlíňanům a nově příchozím. Byty jsou od toho, aby se v nich žilo... Nemůžeme tolerovat ilegální využívání bydlení pro komerční účely," uvedl Geisel.

Berlín obyvatele vyzval, aby anonymně nahlásili každého, kdo nový zákon poruší. Podle listu The Independent klesl do 1. května počet nabízených ubytování v Berlíně přes Airbnb o 40 procent.
Celosvětově oblíbená služba již čelila podobnému pokusu o omezení v New Yorku a San Francisku, kde ovšem voliči omezení krátkodobých pronájmů odmítli. I některá evropská města se snaží službu více "seškrtit". Paříž například loni zavedla u ubytování přes Airbnb turistickou daň.
Také čeští hoteliéři v minulém roce žádali, aby měli soukromí hostitelé stejné povinnosti jako oni - tedy především placení daní či ohlašování hostů. Služby tohoto typu totiž podle nich přinášejí nejen bezpečnostní rizika, ale způsobují i odliv zákazníků z tradičních ubytovacích zařízení.

Nejčtenější zprávy