Obří hračkářství v Praze otevírá. Hodně věcí ještě Češi neviděli, říká obchodník


Praha - Britské hračkářství Hamleys ve čtvrtek otevře v centru Prahy jeden z největších obchodů s hračkami na světě. Zákazníkům bude zatím k dispozici 4500 metrů čtverečních prodejní plochy. Prodej na zbývajících 500 metrech obchod plánuje přidat po prázdninách a dalších 1300 metrů po Vánocích.

Sortiment pražského obchodu v ulici na Příkopech nabídne i hračky, které nejsou na českém trhu k dostání. "Bude to hodně přes 10 000 hraček a velká část z nich taková, kterou dosud český zákazník neviděl. Důraz je kladen na kreativní a interaktivní hračky," uvedl to Pavel Čmelík, jehož společnost Inexad je držitelem licence Hamleys pro středoevropský region.
Větší než v Londýně
Nabídne i výrobky českých firem, jako jsou například Moravská ústředna, Detoa či Efko. V sortimentu tak nemají chybět Krteček, Igráček či sortiment dřevěných hraček. V obchodě bude jedna z největších prezentací Lega, včetně kina pro děti, či velká nabídka outdoorových hraček.

Pro svůj pražský obchod si řetězec vybral zrekonstruovanou obchodní a administrativní budovu bývalé banky na rohu ulic Na Příkopě a Panská. Rozlohou předčí i hlavní obchodní dům značky v Londýně, která má "pouze" 4500 metrů čtverečních ploch v sedmi poschodích, kde nabízí 50 000 hraček. Londýnský obchod ročně navštíví několik milionů návštěvníků a patří k atrakcím města.
Cílem je desetiprocentní podíl
Hamleys by chtělo získat na českém s hračkami až desetiprocentní podíl, uvedl Čmelík. V dalších letech by v Česku, ale i v Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku mohly vyrůst další hračkářství této značky.
"Jako nejzajímavější destinace pro další provozovnu se nyní jeví Vídeň, vše je však otázkou nalezení exkluzivního prodejního místa, srovnatelného s tím v Praze," dodal Čmelík. Hamleys je podle něj výjimečné svým zábavním konceptem a první vlajkový obchod by neměl být ztracen v nějakém nákupním centru.

Cenová politika nového obchodu bude podle Čmelíka respektovat doporučené ceny výrobců a dodavatelů. Inexad již dříve uvedl, že pražský obchod má sloužit jako "výkladní skříň" pro celou střední a východní Evropu. Obchody v dalších zemích by měly být také velké, ale nikoli tak jako ten pražský.
Podle místopředsedy Sdružení pro hračku a hru Jiřího Šťastného bude úspěch záležet na tom, co nový obchod nabídne jako přidanou hodnotu. "Protože zákazníci nepřibudou, může je tato firma pouze odlákat stávajícím prodejcům. Ve vzdálenosti menší než 100 metrů od nového obchodního domu je již zaběhlý obchodní dům Sparkys, nedaleko je nákupní centrum Palladium a obchodní dům Máj s velkými prodejnami hraček. Necháme se překvapit, jak tento souboj dopadne," uvedl Šťastný.
Hračkářství Hamleys, pojmenované po svém londýnském zakladateli Williamu Hamleym, funguje od roku 1760. Podle firmy se proto může pyšnit titulem nejstaršího hračkářství na světě. Hamleys je mimo jiné oficiálním dodavatelem hraček pro britskou královskou rodinu. Celkem má 46 obchodů mimo Británii.

Nejčtenější zprávy