Rosický na Euru? Moji podmínku splnil, říká Vrba. Může působit i jako žolík


Praha - Vydal se do Anglie, zrovna když se tahle země fotbalu zaslíbená opájela zázrakem. Pavel Vrba si za kanálem La Manche užil dny, kdy historický titul slavil Leicester City.
"Je to zázrak, který se asi jen tak nebude opakovat. Ale ta atmosféra s tím spojená byla opravdu nádherná. V televizi třeba přenášeli zasedání parlamentu, kde seděl poslanec s šálou Leicesteru kolem krku," usmívá se český reprezentační kouč, když si vybavuje čerstvé zážitky.
Podstatné ale pro něj bylo setkat se s Tomášem Rosickým a Jiřím Skalákem. A vidět je v akci.
"Všichni víme, že Tomáše Rosického provázely zdravotní problémy. Teď se ale cítí v pořádku, odehrál už třetí utkání v dresu juniorky Arsenalu, tentokrát dokonce celé, říkal mi, že se cítí dobře a v pořádku, to je pro mě důležité," říká Pavel Vrba.
Ten viděl úterní utkání juniorek, ve které ta londýnská zdolala tým Blackburnu 2:1. "Samozřejmě že ta soutěž má trochu jinou úroveň než Premier League, ale Tomáš v tom utkání každopádně vynikal. Působil dojmem, že je zcela fit, a to je pro mě podstatné," říká Vrba.
Když ho novináři požádali, aby tedy popsal Rosického pozici v jeho nominačních úvahách směrem k Euru, Vrba odvětil: "Je mezi 35 jmény seznamu, který nosím v hlavě."
Seznam se postupně bude zužovat, nominaci na Euro a na soustředění českého týmu v Rakousku hodlá Vrba oznámit 19. května. Do Francie - a patrně i na kemp do Rakouska - pojede 23 fotbalistů.
Zápasová zátěž nechybí, byť v juniorce
"Moje podmínka směrem k Tomášovi spočívala v tom, že jsem chtěl, aby v závěru sezony, po návratu z marodky, odehrál alespoň čtyři pět utkání. A to se daří. Samozřejmě bych byl raději, kdyby hrál za první tým Arsenalu, ale to je samozřejmě složité," podotýká Vrba.
Nevylučuje ani variantu, že by Rosický na Euru nemusel táhnout celou zátěž. "Může být k dispozici na určité fáze utkání. Je to natolik zkušený hráč, že by se s tím jistě uměl vyrovnat," říká Vrba.
Toho potěšila i vzrůstající forma Jiřího Skaláka, v pondělí ho v dresu Brightonu viděl v utkání s Derby County (1:1). O víkendu hraje Brighton v posledním kole Championship v Middlesbroughu. Pokud vyhraje, získá přímý postup do Premier League. Jinak by ho čekala kvalifikace, která se může protáhnout teoreticky až do 28. května. Což by podle Vrby nebylo na závadu.
"Jirka Skalák neměl v Brightonu po zimním přestupu úplně optimální vstup, ale je na každém jednotlivém hráči, jak to zvládne. V posledních utkáních už se rozstřílel, byl hodně aktivní, věřím, že si tu formu přenese i do dalších týdnů," usmívá se Vrba i s myšlenkou na červnový turnaj Euro ve Francii.

Nejčtenější zprávy