Pozor na nealkoholické pivo z Vyškova, varuje inspekce. Naměřila alkohol nad vyhlášku


Brno – Varování před "zákeřným" nealkoholickým pivem vydala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Vyškovské pivo Alkostop podle měření inspekce obsahuje více alkoholu, než povoluje vyhláška. Konkrétně jde o lahve s trvanlivostí do 19. září letošního roku.
"Laboratorní rozbor vzorku odebraného přímo u výrobce prokázal přítomnost 1,6 objemových procent alkoholu. Tím výrobce porušil vyhlášku, která pro pivo označené jako nealkoholické stanovuje maximální přípustný obsah alkoholu na 0,5 procenta, a zároveň výrobce nedodržel svou vlastní deklaraci na etiketě, která uvádí objem alkoholu 0,5 procenta," uvedl Pavel Kopřiva, mluvčí SZPI.

"Požití piva s vyšším než deklarovaným obsahem alkoholu může způsobit komplikace při běžných životních situacích, například při řízení motorových vozidel," dodal Kopřiva. Pro srovnání: běžná "desítka" obsahuje zhruba čtyři procenta alkoholu.
Inspekce tak nařídila provozovateli Pivovaru Vyškov, kterým je firma Czech Beverage Industry Company, aby neprodleně kontaktovala své odběratele a zajistila stažení "nealkoholických" piv z tržní sítě.
"SZPI dále uložila výrobci, aby na vlastní náklady v akreditované laboratoři provedl rozbor dvou po sobě vyrobených šarží předmětného nápoje před jeho uvedením na trh. Inspekce s provozovatelem zahájí správní řízení o uložení sankce," uzavřel Kopřiva.

Nejčtenější zprávy