Proč Češi vyhráli? Bojovali, až byli zralí na lázně. Teď musí zvládnout novou roli


Moskva (od našeho zpravodaje) – Rusko vs. Česko, sledovaný duel mistrovství světa měla podle předpokladů ovládnout domácí sborná. "Když jsem četl komentáře od lidí, kolikrát nám vůbec nevěřili. Docela mě to i mrzelo," řekl po nečekané výhře 3:0 bek Radim Šimek.
Chabé důvěře národa se však nemohl divit. Češi vstoupili do klání s 13 hokejisty, kteří šampionát nikdy nehráli. To kvůli kupě omluvenek. Zato Rusové představili papírově silný kádr, v Moskvě se čekala vítězná zahajovací party.
Správně naladěný byli i ruští fanoušci v Ledovém paláci, kteří hltali úvodní show i následné projevy osobností. Nejvíc ovací si vysloužili legendární Vladislav Treťjak a předseda vlády Dmitrij Medveděv.
Později stadion burácel při sebemenší šanci sborné, jejího aktivního nástupu se však Češi nezalekli. Udržovali krok a díky dobře sehraným přesilovkám vedli na startu druhého dějství 2:0. Pro domácí pohroma. Arénou příhodně burácel hit od Avicii s refrénem "so wake me up when it's all over" (probuď mě, až bude po všem).
Rusové skutečně neprožívali šťastný večer, tlak je viditelně tížil. Snahu rozhodně nepostrádali, ale na ledě dlouhodobě nedokázali kralovat. Leckdy těžko vstupovali do útočného pásma, nahrávku sem tam pokazil i vyhlášený technik Pavel Dacjuk.
Privilegia má jen první lajna
Za zmarem však nestála jen nervozita, ale také výborný výkon Čechů, kteří hráli nadoraz. Jen tak můžou dojít k medaili. Soupeře sice nepřehrávali hokejovým umem, ale ochotně se stavěli do střel, zaujatě napadali, neúnavně bruslili a protivníkovi vraceli tvrdou hru. Rovněž vytušili, kdy není čas na zbytečnosti. Většinou stříleli v pravou chvíli, nevysílali propagační pokusy ani nezlobili kouče nekončícím sledem přihrávek. Ve zkratce předvedli brilantní týmový výkon.
"Naše první lajna (David Pastrňák – Tomáš Plekanec – Roman Červenka, pozn. red.) má nějaká lehčí privilegia, ale jinak se snažíme mít čas rozložený," vysvětluje Michal Birner.
Bojovnost českého týmu nejlépe ilustruje situace z druhého dějství, kdy Rusové – aniž by měli přesilovku – zabrali útočné pásmo na nebývale dlouhou dobu. Zdálo se, že pětice Čechů jednoduše padne k ledu.
"Během těch tří minut vyměnili snad čtyři lajny. Já jsem se jen modlil, abychom to dostali ven. Naštěstí se to povedlo, ale byl jsem zralý na lázně," zavzpomínal na kritickou situaci obránce Radim Šimek.
Srdnatý výkon parťáků jistil brankář Dominik Furch. Jednou mu pomohlo břevno, ale jinak likvidoval i gólové šance. Mezi tyčemi působil jistě, sbornou letos porazil potřetí ze čtyř pokusů.

Bude to proti Lotyšsku těžší?
Přesto v bráně nejspíš nezůstane. Ačkoliv po utkání nechtěl nic prozradit, nabízí se, že dnešní klání s Lotyšskem odchytá odpočatý Pavel Francouz.
Jisté je, že Češi musí rychle zkrotit nabytou euforii, neboť je čeká opačná role. Do zápasu nevstoupí jako outsideři, ale bude je tížit pozice favorita. Švédové ji včera málem nezvládli, Lotyše udolali až v prodloužení. "Při troše štěstí měli na vítězství," vyzdvihl papírového trpaslíka kouč Vladimír Vůjtek, načež zavedl řeč na vlastní svěřence: "Budeme v pozici favorita, ne vždycky se tak hraje dobře."
Česká reprezentace s Lotyšskem nikdy neprohrála, ale málokdy byla suverénní. Soupeř, jehož jádro tvoří hokejisté Rigy, ví, jak proti favoritům postavit pevnou defenzivní hráz. "Budou bránit. Dneska všichni dobře bruslí a tlačí se do brány. Může to být těžší zápas než proti Rusku," tvrdí Roman Červenka.
Utkání začíná v 19:15 a může hodně říct o tom, jak moc se Čechů dotkne napínavá mela o čtvrtfinále. Umějí Tomáš Plekanec a spol. zahrát i na papírového outsidera? Sledujet náš online přenos ZDE.

Nejčtenější zprávy