Vůjtek: První třetina byla strašná. A euforie? Bodově jsme zatím jen zachráněni


Moskva - Dokonalý obrat předvedli čeští hokejisté v duelu proti Švédsku a mají po třech zápasech skvěle rozehraný boj o vítězství ve skupině A. Kouč Vladimír Vůjtek ale upozornil, že duely s Norskem, Kazachstánem, Dánskem a Švýcarskem ještě budou hodně těžké. K tomu, aby šli Češi do čtvrtfinále a navíc se na něj nemuseli stěhovat z Moskvy do Petrohradu, mají ale s osmi body a skalpem Ruska skvěle nakročeno.
"Bodů je pořád málo. Zatím jsme se zachránili. To je první bod. Další je postup do čtvrtfinále a pak boj o umístění. Každý zápas je o co hrát," řekl Vůjtek novinářům. Poukázal i na to, že jeho tým utrpěl zatím jedinou ztrátu s Lotyši po vítězství až po nájezdech. "Hraje se nám líp proti těm silným soupeřům. Musíme se teď připravit na další zápas a pokusit se tam nějak suverénně zahrát," vzhlížel ke čtvrtečnímu duelu s Nory.
Na velké mezinárodní akci se dočkali Češi vítězství nad Švédskem po čtyřech letech. Od výhry 4:3 ve čtvrtfinále MS z roku 2012 ve Stockholmu pětkrát za sebou prohráli a dočkali se až nyní. V sezoně vyhrál Vůjtkův tým třetí z pěti vzájemných zápasů a navázal na poslední vítězství 7:2 ze Znojma z konce dubna.
Po 1. třetině jsme zvedli hlas
Přitom po první třetině prohrávali Češi 0:2. "Začali jsme velice špatně. Tak špatně jako v první třetině jsme nehráli celou přípravu. Dělali jsme školácké chyby. Trošku jsme po té první třetině zvedli hlas," podotkl zkušený kouč, který příští týden v úterý oslaví 69. narozeniny. "Chtěli jsme kluky nabudit, aby začali hrát to, co jsme hrávali. Rychlé rozehrávky, kolmo dopředu a rychlý přístup k hráčům."
Od druhé třetiny se Češi vrátili k výkonu z pátečního duelu s Rusy. "Ve druhé třetině se to povedlo, velice dobře jsme se pohybovali a bylo vidět, že Švédům trošku docházejí síly, a povedlo se to otočit. Švédové měli včera večer zápas a síly jim docházely stejně jako nám s Lotyšskem," uvedl Vůjtek.
Tým podle něj ukázal charakter, ale důležité bylo, že měl ještě na obrat šanci. "Byli jsme v první řadě rádi, že to bylo 0:2 a ne 0:5. To byl první moment, díky kterému jsme si říkali, že jsme ještě ve hře. Stav 0:2 ještě není takový, dá se jeden gól a všechno se mění. Neříkám, že jsme byli přesvědčení, ale věřili jsme tomu, že je možné ještě s tím zápasem něco udělat," řekl Vůjtek.

Základem úspěchu je sebedůvěra
Neustále hráče proti silným sokům nabádá k sebedůvěře. "Bez ní není hokejista hokejistou. Musí si věřit, hraje hokej, aby odvedl co nejlepší výkon, a ne, aby se bál nějakých momentů. Musí na mistrovství světa podat svůj špičkový výkon, jinak výsledek nebude," uvedl Vůjtek.
Byl rád, že vyšel tah se zařazením brankáře Pavla Francouze na základě toho, že mu vyšel poslední duel se Švédy (7:1). "Shodli jsme se všichni čtyři (trenéři) na jednom jménu. Vyšlo to z toho dvojzápasu se Švédskem. Chytal tam velice dobře a vychytal je," přiblížil rozhodování se svými asistenty. Podobně vyšel i tah na první duel s Rusy, v němž Dominik Furch vychytal čisté konto. "Rozhodujeme se den před zápasem, je to trošku taková intuice, oba dva jsou na vysoké úrovni a v podstatě stejných kvalit."
Francouz zkoušel v závěru v power play dát i gól. "Přál jsem mu to," řekl Vůjtek s úsměvem. Podle něj měl tým při téměř pětiminutové power play soupeře dát gól. "Vyspělé mužstvo by za těch pět minut mělo dát gól. Měli jsme nějakou šanci, byla tam tyčka, ale spíš jsme to už drželi, abychom nedostali gól a udrželi to," dodal Vůjtek.

Nejčtenější zprávy