Nejdříve spořit, pak si užívat života. Češi jsou druzí v porovnání 22 zemí, ukázal průzkum


Praha - Lidé, kteří si chtějí hlavně spořit na svou budoucnost, v mezinárodním porovnání mírně převažují nad těmi, co si chtějí hlavně užívat života. Ukazuje to průzkum společnosti GfK mezi 27 tisíci uživateli internetu z celkem 22 zemí. S výrokem "Teď si chci užívat života. Spořením a investicemi se budu zabývat později" souhlasí 34 procent lidí, přičemž 12 procent souhlasí úplně a 22 procent do určité míry.
Respondentů, kteří se k tomuto výroku naopak staví záporně, je 38 procent (z toho 14 procent nesouhlasí výrazně a 24 procent spíše). Další čtvrtina zaujala neutrální postoj.

Jedinou zemí, v níž více než polovina internetové populace preferuje spoření, je Hongkong. S tvrzením, že si momentálně chtějí užívat života a nechat starosti se spořením a investicemi až na později, nesouhlasí 54 procent tamních obyvatel.
Na druhém místě následuje Česko se 49 procenty, na třetím Brazílie se 45 procenty. Užívání si života tak preferuje jen 18 procent Čechů, 30 procent pak tento postoj hodnotí neutrálně.

A jaké jsou rozdíly mezi pohlavími? Třetina žen (33 procent) z celého světa se ztotožňuje s názorem, že si teď chce užívat a finanční zajištění řešit až později. Počet nesouhlasících respondentek je ale výrazně vyšší - 40 procent. U mužů jsou výsledky vyrovnanější – 36 procent s tvrzením souhlasí, zatímco 35 procent ne.
Českých žen, které se postavily k tomuto výroku negativně, bylo daleko více než ve světě, a to 53 procent. Kladně se k výroku "užívat si, spořit později" stavělo pouhých 15 procent žen. Podobný výsledek měli i čeští muži - 46 procent nesouhlasí, 20 procent ano.

Nejčtenější zprávy