Palmový olej versus pralesy. Boj, který sleduje celý svět

Palmový olej je téma, které se probírá více než kdy dřív. Na jedné straně stojí velké korporace, jež ho nakupují ve velkém a nechtějí se ho vzdát. A na straně druhé jsou zapálení mladí teenageři. Rozhněvaní ekologové. Zastánci práva zvířat. Starostlivé maminky nebo lidé, kterým není jedno, jak bude Země vypadat za 20 let. Jaké výhody a nevýhody má pro nás? A co to vlastně ten palmový olej je?
Kde se palmový olej získává?
Vyrábí se z palmy olejné, která potřebuje k pěstování správné klima. Vlhkost a teplotu.  Pro pěstování je pro ně nejvhodnější půda tropických deštných pralesů. A právě ty se vypalují a kácí se ve velkém. Podle odhadu by v roce 2020 mělo ubýt na Borneu až 98% pralesa.
Proč na něj firmy nedají dopustit?
Palmový olej má pro výrobce skvělou konzistenci. Je tuhý i za pokojové teploty a tak je jeho trvanlivost delší. Přidává se do sladkostí, polev, brambůrek, krémů, mýdel, instantních jídel,  ale i do biopaliv. Hlavní důvod je jeho cena. Je nejlevnějším olejem na trhu, proto se ve velkém kupuje a je přidáván do výrobků.
Jaký vliv má na zdraví člověka?
Na zdraví člověka má palmový olej negativní vliv. Samotný palmový olej přispívá ke tvorbě „zlého“ cholesterolu v krvi, protože neobsahuje žádné blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze ty nebezpečné nasycené. Zdraví obyvatel zemí, kde se palma olejná pěstuje, se rapidně zhoršilo. Kouř z vypalování má nebezpečné dopady na ovzduší. Infekcí dýchacích cest bylo postiženo v Indonésii už půl milionu lidí.  A každým dnem přibývají další.
Proč je pro přírodu tak nebezpečný?
Kvůli vypalování pralesů narůstá počet požárů. Tento rok je extrémně suchý a tak se požáry vymykají kontrole. Na přírodu to má negativní dopad, protože v pralesích žije mnoho ohrožených druhů zvířat, které zbytečně přichází o svůj domov a ve většině případech i o život. Nejvíce ohrožení jsou orangutani. Pracovníci na plantážích je úmyslně zabíjí, aby jim nepřekáželi. Stává se, že jsou často nacházeni násilně usmrceni a jejich těla jsou v zuboženém stavu. Velkým problémem je také přimíchávání palmového oleje do biopaliv. Roste po nich poptávka a tím se opět zvyšuje poptávka po palmovém oleji. Evropská unie nyní  schválila postupné navyšování biologické složky v naftě na sedm procent. S tímto schválením se počítá s větší poptávkou po palmovém oleji.
Bojkot se vyplácí
Miliony lidí po celém světě už řekli své NE palmovému oleji. Bojkotují palmový olej a tlačí na firmy, aby se zřekly palmového oleje ve svých výrobcích.
A zabírá to.  Například firma Emco omezila použití palmového oleje ve svých výrobcích a jedná s firmami, které pro ni vyrábějí polevy, aby suroviny v nich použité palmový olej neobsahovaly. Řetězec Kaufland se na webu pyšní tím, že do svých výrobků palmový olej také nedává. Máte-li chuť na zmrzlinu od značky Prima a nejíte „palmáč“, tak i tu si můžete dát zcela bez obav. Firma kvůli nářkům od zákazníků již palmový olej do svých zmrzlin nedává. Existuje však nespočet firem, které s tímto trendem nesouhlasí a palmový olej používají stále.
Pokud je pro vás těžké orientovat s,e v jakých potravinách je, nebo není palmový olej, stránka bezpalmovehooleje.cz vám přesně vyfiltruje potravinu, kterou hledáte. Stačí zadat kategorii a obchod, ve kterém chcete potravinu koupit.
Nákup potravin s palmovým olejem či jeho bojkot je nyní už na vás.
 

Nejčtenější zprávy