Lidé radí, jak změnit bodový systém: Vysoké tresty za nezapnuté pásy nechceme, za agresivitu ano


Vyšší pokuty a více bodů lidé schvalují za jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog a za agresivní jízdu a nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Naopak nesouhlasí se zvýšením pokuty na 5000 korun při nezapnutí bezpečnostních pásů, jak navrhuje ministerstvo dopravy. Informoval o tom mluvčí ministerstva Tomáš Neřold s tím, že lidé úřadu k chystané změně pravidel poslali přes 400 připomínek.
S návrhem, aby se lidé vyjádřili k připravované změně bodového systému, přišlo ministerstvo dopravy před měsícem. Zájem veřejnosti byl pro ministerstvo příjemným překvapením, dodal Neřold. Termín pro vyjádření připomínek, který vypršel dnes, proto chce resort ještě posunout. Zároveň ministerstvo připravuje seminář pro zákonodárce, během kterého chce poslancům a senátorům zdůvodnit připravované změny pravidel.

Ty by měly obecně přinést přísnější tresty za nejzávažnější přestupky. Maximální výše pokuty by například u zmíněného řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, řízení bez patřičného oprávnění nebo při způsobení závažné nehody měla vzrůst z nynějších 50 000 Kč na 75 000 Kč.
Právě otázka výše pokut byla jednou z hojně komentovaných. Podle Neřolda řada lidí v připomínkách upozorňovala na skutečnost, že pro méně movité by takto vysoká pokuta mohla být likvidační, zatímco pro jiné řidiče jde o směšné částky. Tito lidé pak apelovali na to, aby výše pokut byla stanovena podle příjmu přistižených řidičů, nebo byla stanovována podle hodnoty vozidla.
Proti tomuto návrhu se už ale postavil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), podle něhož je snahou úřadu systém pokut zjednodušit. Zavádění takovéhoto mechanismu by ale podle něho šlo přímo opačným směrem.
Dalším postřehem, který by si veřejnost přála do bodového systému zapracovat, je zohlednění skutečnosti, zdali je potrestaný řidič profesionál, nebo není. U řidiče z povolání lidé totiž argumentují výrazně vyšším počtem najetých kilometrů, a tedy i vyšší pravděpodobností, že spáchá nějaký přestupek. Příspěvky k tomuto tématu pak úřad vyzývaly k mírnějšímu pohledu na řidiče profesionály.
Naopak u takzvaných pirátů silnic veřejnost požaduje výrazně přísnější tresty než dosud. Podle Neřolda lidé u nejzávažnějších případů požadovali prodloužení doby odebrání řidičského průkazu na pět, deset let nebo i doživotně, dodal mluvčí. V současnosti na takto dlouhou dobu úřady nemohou řidičské oprávnění odebírat, u závažných trestných činů ale o tom může rozhodnout soud.

Nejčtenější zprávy