Nepřidali vám peníze? Změňte práci, je ideální doba, radí ekonomka


Online rozhovor - Česká ekonomika překvapila analytiky, na začátku roku 2016 udržela růst nad třemi procenty. Dnešní předběžný odhad Českého statistického úřadu říká, že meziročně ekonomika roste o 3,1 procenta, trh čekal růst kolem 2,7 procenta.
I přes to, že ekonomika už loni rostla o více jak čtyři procenta, firmy v průměru zvedaly mzdy zhruba o procentní bod méně. Proč tomu tak je a nepřidávají firmy lidem více? "Mzdy se podle mého názoru zatím nezvedají proto, že firmy mají strach, co bude za půl roku, za rok. Zakázky chvíli jsou, chvíli ne. Většina firem vidí v budoucnu nejistotu," odpověděla v online rozhovoru se čtenáři online deníku Aktuálně.cz Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

"Komplikuje to i nejistota spojená s koncem intervencí centrální banky proti silné koruně. Když v příštím roce nechá centrální banka korunu už (mírně) posilovat, firmy musí držet své náklady na uzdě. Příliš rychlý růst mezd by je mohl stát život," dodává.
Má radu i pro lidi, kteří s požadavkem na vyšší mzdu neuspěli u stávajícího zaměstnavatele. "Když je někdo nespokojen, ať zkusí změnu. Je k tomu teď ideální čas," radí.
Trh práce v Česku je podle Horské v krajní situaci a firmy nemají kde brát. "Volných a zatím neobsazených míst je více než 120 tisíc – nejvíce od roku 2008. Pracovníci s praxí už na trhu nejsou – firmy si je musí přetahovat. Cestou je přijmout mladé lidi ochotné se učit novým věcem a zaškolit je," říká Horská.
Mzdy budou podle Horské v Česku růst výrazněji také až tehdy, až se zde zvýší produktivita práce. "Naše produktivita není ještě na vysoké úrovni. Mnohdy si to komplikujeme sami – vymýšlíme si na sebe zbytečné úkoly, schůzky, výkazy. Musíme se víc osmělit a vyrazit s našimi výrobky do světa sami. Pak nebudeme jen těmi subdodavateli, na kterých se vždy šetří," vybízí ekonomka.

Nejčtenější zprávy