Hradec Králové zdraží od září jízdné v MHD až o desítky procent


Hradec Králové - Stotisícový Hradec Králové od 1. září 2016 zdraží jízdné v městské hromadné dopravě. Jednotlivá jízda placená čipovou městskou kartou zdraží o 17 procent na 14 korun ze 12 korun. Městskou kartu, ať k placení jednotlivého nebo časového jízdného, má většina cestujících v Hradci. U některého jízdného zdražení dosáhne zhruba 40 procent. Naopak seniorům nad 70 let jízdné výrazně klesne. Nové tarify v úterý schválila městská rada, oznámilo dnes vedení města.
Zdražením by městský dopravní podnik měl zvýšit své roční příjmy asi o čtyři miliony korun. I tak bude muset většinu nákladů na MHD dotovat radnice ze svého rozpočtu. Nyní jízdné od cestujících pokrývá asi 40 procent nákladů, zatímco v minulosti pokrývalo asi polovinu.
Primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) uvedl, že rozdíl mezi vybraným jízdným a celkovými náklady hradí dotace města, která rok od roku roste. Letos by měla dosáhnout 173,5 milionu korun, když například v roce 2011 činila 151 milionů korun. Fink se neobává, že po zdražení počet cestujících v hradecké MHD klesne.
Náměstkyně primátora Romana Lišková (Hradecký demokratický klub) označila změnu tarifů za optimalizaci. Nové tarify jsou podle ní nastavené také tak, aby se lidé snažili více využívat městskou kartu. Hradec podle Finka bude cenově dál patřit do spodní poloviny výše jízdného v MHD v Česku. Radnice připomněla, že například v Liberci stojí jízdné 18 korun a v Chomutově 17 korun. V sousedních Pardubicích je jízda placená elektronicky za 12,50 koruny.
Jednotlivá papírová základní jízdenka koupená v předprodeji podraží o dvě koruny na 20 korun, tedy o 11 procent. Jízdenka koupená prostřednictvím SMS zprávy zdraží o 39 procent z 18 korun na 25 korun. Čtyřiadvacetihodinová jízdenka podraží o 45 procent z 55 korun na 80 korun. Jízdenka koupená u řidiče zdraží o 25 procent na 25 korun. Za roční základní časovou jízdenku zaplatí lidé nově 3700 korun místo dosavadních 3460 korun, tedy o sedm procent více. Čtvrtletní jízdenka zdraží o 15 procent na 1290 korun.
Zrušeno také bude zvýhodněné jízdné pro dárce krve mající zlatou Janského plaketu, které je stálo 500 korun za rok. Nově na tento tarif budou mít nárok jen držitelé Zlatého kříže od III. stupně, kteří dali krev nejméně osmdesátkrát. Zlatá plaketa se uděluje za 40 odběrů. Podle Liškové lidí se zlatou plaketou přibývá, když ji lze získat častým odevzdáváním krevní plazmy. "Prestiž darování krve se tím maličko pozměnila," uvedla Lišková.

Některé tarify budou naopak výhodnější. Senioři nad 70 let budou mít roční jízdné za 100 korun místo 500 korun. Školní jízdné zůstane na 1480 korunách, ale jeho platnost se prodlouží z deseti na 12 měsíců. Od září se také nebude platit za přepravu psa. Zdarma nově pojede člověk s kočárkem s dítětem do tří let věku. Levnější bude pololetní jízdenka.
Naposledy MHD v Hradci Králové plošně zdražila k 1. září 2011, další částečné zdražení bylo k 1. únoru 2014 a týkalo se pouze papírové základní jízdenky a jízdenky koupené u řidiče.

Nejčtenější zprávy