Statistiky MS: Kdo má nejlepší přesilovku, kdo hodně fauluje a který Čech nejvíce střílí?


Moskva – Že čeští hokejisté na mistrovství světa v Moskvě vyhráli základní skupinu, už asi víte. Že nejvíc fanoušků navštěvuje zápasy domácí sborné, by vás asi taky napadlo. Věděli byste ale, který tým nejvíce fauluje, který má nejlepší přesilovky nebo který hráč má na kontě nejvíce střeleckých pokusů?
Statistiky, které se na MS získávají jsou velmi podobné těm extraligovým. Sběrači dat zaznamenávají na noteboocích střely, buly a měří časy hráčům na ledě. Ty, ve spojení s daty časoměřičů o vyloučeních, gólech a asistencích, tvoří zajímavé komplexní údaje.
Čechy stále trápí slabé přesilovky
A mnohdy jsou výsledky překvapivé. Tak schválně. Který celek má podle vás nejvyšší úspěšnost v přesilových hrách? Kanada, Finsko, nebo Švédsko? Zapomeňte. Početní výhody dokáží nejlíp zužitkovat Dánové, kteří z 26 nabídnutých přesilovek využili devět, což dělá fantastickou úspěšnost 34,6 procent. Češi jsou až jedenáctí s 18 procenty.
Naopak vlastních faulů se nemusí bát hráči s javorovým listem na hrudi. Oslabení hráli celkem 21x a inkasovali jediný gól, a to z hole Patricka Maroona v zahajovacím utkání turnaje s USA. Nejhorší v této herní činnosti byly reprezentace Švýcarska, Norska a Běloruska. Vůjtkovi svěřenci byli pátí.
Nejtrestanějším týmem šampionátu se stali Lotyši, kteří posbírali kompletní balík všech možných trestů, od trestu ve hře, přes desítku, až po klasické dvě minuty. Prvenství drží také mezi jednotlivci, útočník Aleksejs Širokovs zvládl v pěti startech posbírat solidních 29 trestných minut.
Za krále oslabení pak můžeme pasovat útočníka pražské Slavie ve službách Maďarska, Jánose Vase. Ten vstřelil na MS dva góly, oba v početní nevýhodě.

 
Nejčastěji střílející Čech? Pastrňák
Nejvíce střel na branku soupeře v sedmi dosavadních utkáních vypálili Švédové. Celkem to bylo 268 puků, v průměru na zápas to dělá přes 38 ran. Z gólu se ale radovali jen třiadvacetkrát a co do úspěšnosti střelby se tak řadí naopak mezi nejhorší.
Z hráčů vyslal na gólmany nejvíce střel Dán Nikolaj Ehlers, celkem 31. O kousek za ním najdeme i nejčastěji pálícího Čecha, tím je křídlo první formace David Pastrňák s 27 pokusy.
Jejich úspěšnost skórování se pohybuje v rozmezí mezi deseti až dvaceti procenty. Jeden hráč dal ale na mistrovství ze dvou střel dvě branky. Jméno byste asi neuhodli, je jím totiž dvacetiletý bek Slovenska Christian Jaroš.
Nejméně táhli Maďaři
Statistikou pravdy se často nazývá hodnocení plus/mínus, tedy účasti na ledě při vstřelení a obdržení branky. Tu ovládl nenápadný ruský obránce Alexej Marčenko s + 10 body. Z Čechů byl nejlepší kvartet Birner, Řepík, Kempný a Kundrátek se 7 body. Jediným hráčem českého výběru, který se dostal do mínusu je s jedním záporným bodem Petr Koukal.
A na jaký tým se v Rusku chodí lidé nejvíce koukat? No jistě, na domácí sbornou přišlo v zápasech základní skupiny v průměru 10 970 fanoušků, na Čechy 7241 a na takové Maďary jen 3852.

Nejčtenější zprávy