Stovky dopisů pro majitele vozů s podvádějícími motory Volkswagen již odešly na jejich adresy


Během několika příštích dnů dokončí Centrum služeb pro silniční dopravu rozesílání první várky dopisů majitelům vozů z koncernu Volkswagen, kterých se týká takzvaná aféra dieselgate.
"K dnešnímu dni bylo odesláno 580 dopisů z celkového množství 1100 majitelů vozů Seat Exeo, Volkswagen Golf, Volkswagen Amarok a Audi typů A4, A5 a Q5. "Jde o první vlnu z celkem 58 tisíc automobilů," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Právě pod toto ministerstvo zmíněné centrum služeb organizačně náleží. 
V součinnosti s tuzemským zastoupením automobilek Audi, Seat a Volkswagen je v nich výzva, aby kontaktovali autorizovaný servis, kde jim u příslušných dieselových motorů TDI se zdvihovým objemem válců 1,2 a 2,0 litru bude nahrán nový software do řídící jednotky a u motorů 1,6 se navíc do sání namontuje mřížka usměrňující proudění vzduchu. Následně už motor nebude umožňovat manipulaci s hodnotami oxidů dusíku při emisní zkoušce.
Servisní operace bude v případě prvních dvou verzí motoru trvat dvacet čtyři minut, u motoru 1,6 TDI o polovinu času déle.
"Majitelé vozů, kteří do servisu přijedou, dostanou k dispozici slevu na nákup příslušenství či dílů a také nebudou muset nic platit za umytí karosérie a vyčištění interiéru," uvedl generálního ředitelství dealerství NH Car Vít Pěkný.
Po první vlně budou následovat další. "Očekáváme je v řádu několika týdnů. Důvodem je skutečnost, že akce se týká více značek, různých trhů a modelů, různých motorových variant s různými převodovkami a provedení pro různé modelové roky. To vše znamená, že je nezbytné připravit několik stovek různých provedení softwaru, které jsou koordinovaně a postupně zpracovávány. Po schválení příslušnými homologačními úřady tak budou následovat další koncernové modely," uvedl mluvčí dovozce koncernových značek do ČR Jan Klíma.
Zhruba ve stejné době se podle informací deníku Aktuálně.cz očekává rovněž zahájení svolávací akce na přibližně 106 tisíc v tuzemsku registrovaných vozů Škoda.  
Akce není časově nijak omezena. Současně bude možné nový software nahrát i do těch vozů, které přijedou do servisu za zcela jiným účelem, například opravou brzd nebo výměnou oleje. 

Nejčtenější zprávy