Miluje antuku a hraje pořád obouruč, Kvitovou prozkouší tchajwanský úkaz


Paříž - Takových jako ona na okruhu moc nenajdete. Tchajwanská tenistka Sie Su-wej svým neortodoxním stylem tenisu udivuje odborníky i fanoušky. Antuku má ale ráda a potvrdila to také v dubnu v Praze, kde postoupila do čtvrtfinále, i když ji zaskočilo chladné počasí a musela k zápasu nastoupit v civilní bundě. Nyní se ve 2. kole French Open postaví české jedničce Petře Kvitové. 
Online reportáž z duelu sledujte na Aktuálně.cz.
V Tchajwanu ji milují, když před třemi lety vyhrála na Wimbledonu deblový titul a jako první hráčka přivezla do země grandslamovou trofej, vítali ji fanoušci s květinami. Její otec ale krajanům brzy náladu zkazil, když oznámil, že má pro dceru nabídku na sponzoring od čínské firmy výměnou za to, že bude reprezentovat jejich zemi. Su-wej by prý dostávala 163 tisíc dolarů (téměř čtyři miliony korun).
"Mám tři děti, které hrají tenis a nemůžeme všechno financovat z rodinného rozpočtu. Peníze potřebuje dcera především na realizační tým, lékaře a kvalitní zázemí pro trénink," hájil se tehdy před veřejností otec.
Chtěla ji přetáhnout Čína
Tchajwanská vláda zpozorněla a začala situaci okamžitě řešit. Zalarmovala tuzemské firmy a našla tu, která tenistce nabídla ještě o pár tisíc dolarů více než čínská konkurence. "Naší prioritou je, aby Su-wej zůstala v naší zemi a hrála s čistou hlavou," uvedl tiskový mluvčí společnosti pro New York Times.
A nyní třicetileté tenistce to zjevně prospělo, v následující sezoně se po boku čínskou kolegyní Šuaj Pcheng stala světovou deblovou jedničkou. Vyhráli spolu kromě Wimbledonu také Turnaj mistryň a French Open. Aby také ne, znají se od třinácti let a deblovou spolupráci začaly pilovat už na juniorských turnajích.
Singlová kariéra Su-wej už tak slavná není, i když má na kontě dva tituly z okruhu WTA a před třemi lety byla dokonce 23. na světě. V dubnu se i v netradičním zimou vynuceném outfitu probila do čtvrtfinále pražského turnaje, když vyřadila například Kristýnu Plíškovou.

Strach však tenistkám nahání kvůli netradičnímu stylu hry. Raketu totiž drží v obou rukou při forhendu i bekhendu. Jednoruč se pouze zachraňuje ve výměně, když už nemůže být u míčku včas nebo logicky, když smečuje.
Šarapovová: Byla mojí noční můrou
"Potkala jsem ji několikrát na juniorských turnajích a byla to má noční můra kvůli jejím slajsům a kraťasům na antuce. Přehazovala si raketu v obou rukách a já si říkala: Kde se to učí takhle hrát?" vzpomínala před čtyřmi lety na Wimbledonu Maria Šarapovová.
Nyní čeká tato tchajwanská výzva na Kvitovou. Ještě proti sobě nikdy nehrály. Su-wej jako 80. hráčka světa nemá co ztratit, vlastně to hlavní už získala, když poprvé v životě prošla v singlu svého nejoblíbenějšího grandslamu do druhého kola.
Česká tenistka se naopak potřebuje chytit, už vypadla z první desítky a na French Open obhajuje osmifinále. Do psychické herní pohody má také daleko, v prvním kole proti Černohorce Dance Koviničové málem ztratila skvěle rozjetý zápas.
Nyní to pro ni bude velký technický test, sama pod novým koučem a bývalým deblistou Františkem Čermákem zabudovává do své hry kraťasy a čopy, aby soupeřky trochu vyvedla z rytmu. "Už to zkouším několik týdnů i na antuce. I když hraju hlavně agresivně, pořád mám šance si dojít pro fiftýny také na síť," uvedla po prvním kole.
Nakolik to bude platit na tchajwanskou protivnici, se ukáže ve středu po 11. hodině, kdy zápas začíná.

Nejčtenější zprávy