IKEA rozjíždí e-shop, má to ale háček. Zaspali jsme, přiznává šéf


Praha – Po letech odkladů zkouší obchodní řetězec IKEA rozjet svůj e-shop. Zatím ale jen v omezené podobě, která neumožňuje doručení domů nebo alespoň blíže bydlišti – což většina nakupujících právě od online obchodu očekává.
Zájemci nyní mohou po internetu vybírat zboží z pražské prodejny na Zličíně. Nákup zaplatí online, ale vyzvednout si musí v tomto obchodě. "Do léta chceme mít tento systém ve všech obchodních domech," řekl Hospodářským novinám Marek Feltl, generální ředitel IKEA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

Švédský prodejce nábytku má v Česku kromě Zličína obchody na pražském Černém Mostě, v Brně a Ostravě. Ještě v roce 2012, kdy firma otevírala zrenovovanou prodejnu na Zličíně, plánovala otevřít během šesti let další tři obchodní domy (v Praze, v Plzni a mezi Hradcem Králové a Pardubicemi). Z plánů na mimopražský rozvoj ale sešlo, o dalších větších prodejnách se nyní zástupci řetězce vyjadřují jen nekonkrétně.
O e-shopu mluví IKEA už několik let, start opakovaně odkládala. Loni v září Feltl uvedl, že spuštění internetového obchodu v Česku se předpokládá asi za dva a půl roku, protože termín se odvíjí od startu online prodejů na globální úrovni. Náhradou má být zatím právě služba click & collect.
Skandinávský řetězec se e-shopu přibližuje v době, kdy přes internet už delší dobu prodávají jeho konkurenti Sconto Nábytek nebo Asko Nábytek.
V létě roku 2014 Feltl plánoval, že IKEA do dvou let pokryje Česko výdejnami zboží - ty by měly primárně zabezpečit obsluhu zákazníků nového e-shopu. „Výdejní místo může být námi pronajatý prostor, ale může ho provozovat také někdo jiný, třeba logistická firma,“ řekl tehdy Feltl. Menší výdejny by se podle něj mohly objevit třeba i na benzinových pumpách nebo v jiných obchodech. Funkci výdejen by brzy mohly plnit i menší obchody v centru měst, v nichž by IKEA nabídla jen část sortimentu či doplňky.

"Hledáme externí výdejny, odkud bychom nábytek lépe a levněji dopravovali,“ říká nyní Feltl bez bližších podrobností. Takové pobočky už fungují v Německu, Španělsku nebo Rakousku. Kdy budou menší obchody třeba v českých krajských městech, ale zatím firma neví.
"Zaspali jsme. Naše úspěšnost zabrzdila investice do příprav budoucího nakupování," přiznává Feltl pro Hospodářské noviny. IKEA nicméně zůstává jedničkou mezi tuzemskými prodejci nábytku, za loňský rok hlásí rekordní tržby i zisk.

Nejčtenější zprávy