Euforii vystřídal krutý pád českých tenistek. Frustrace je dočasná, tvrdí Šavrda


Praha - Loňskou euforii vystřídalo letošní zklamání. Čtyři špičkové české tenistky skončily už v prvním týdnu grandslamového French Open a potvrdily extrémní nevyrovnanost výkonů z posledních měsíců. Co se děje s úspěšnou dynastií fedcupových hrdinek? Je třeba obávat se krutého pádu?
Loni v srpnu mohli čeští fanoušci slavit. Poprvé v historii se v elitní desítce světového žebříčku WTA sešly hned tři Češky, Petra Kvitová, Lucie Šafářová a Karolína Plíšková. Jenže téměř deset měsíců poté se tenisová pohádka rozpadá na kusy. 
Šafářová vypadla z desítky záhy kvůli několikaměsíční zdravotní pauze, Plíškovou zase na konec první dvacítky srazily brzké prohry na většině důležitých turnajů. A dvojnásobná wimbledonská šampionka Kvitová vypadla z top 10 už před Roland Garros po dvou a půl letech. 
Kdo nezklamal? Rozhodně Strýcová
Až se sečtou body za letošní pařížský grandslam, bude to podle všeho ještě horší. V žebříčku se propadne především Šafářová, která ve francouzské metropoli neobhájí obrovskou porci bodů za loňskou jízdu do finále. V live rankingu se nyní brněnská tenistka záhy ocitá až na konci třetí desítky. 
"Bohužel je to logický důsledek. Holkám se nepovedly žádné výraznější výsledky v poslední době. A konkurence je stále tvrdší, k tomu je třeba také přihlédnout," řekl serveru Aktuálně.cz tenisový expert Vladislav Šavrda.
Vystoupení českých tenistek na letošním Roland Garros nemůže hodnotit jinak, než jako velké zklamání. Kvitová, Šafářová a Barbora Strýcová skončily ve třetím kole, Karolína Plíšková selhala už v prvním utkání.
"Celkově je to jasné zklamání. Ale určitě bych z toho vyjmul Báru Strýcovou. Zahrála skvěle, je na ní vidět, jak moc se zlepšila. Je z ní výborná hráčka, která dokáže bojovat s každou soupeřkou o každý míč. Prohrát ve třetím kole se světovou dvojkou Radwaňskou rozhodně není ostuda," pochválil Šavrda hráčku, která se na Roland Garros prezentovala skutečně v lepším světle, než její krajanky.
Šafářová potřebuje víc času na návrat
Strýcová na French Open potvrdila obrázek předchozích měsíců. V celé sezoně totiž podávala z českých tenistek nejstabilnější výkony. Potvrzuje to letošní pořadí Live WTA Race, v němž Strýcová v úterý ráno figuruje na patnáctém místě. Karolína Plíšková je až pětadvacátá, Petra Kvitová devětadvacátá a Lucie Šafářová dokonce šedesátá.
"Ano, Bára má výbornou celou sezonu zatím. Je vidět, že vyzrála, především po taktické stránce. Baví se tenisem, je bezprostřední, na nic si nehraje, člověk jí to musí z celého srdce přát," doplnil Šavrda.
Šafářová se podle bývalého daviscupového kapitána ještě nesrovnala s dlouhou pauzou. Sice přerušila sérii porážek, když vyhrála dubnový turnaj v Praze, na French Open ale nepřešla do osmifinále, když prohrála po tuhé bitvě s Australankou Samantou Stosurovou.
"Oproti loňsku Lucce stále něco chybí, ty zdravotní komplikace byly opravdu nepříjemné a složité. Musí být frustrující, že teď v žebříčku přijde o tolik míst, ale neřešil bych to. Lucka se zvedá, její výkon jde nahoru, potřebuje čas," uklidnil odborník fanoušky.
Kvitová? Může být první, stále věří Šavrda
Petru Kvitovou je podle něj těžké hodnotit. Česká jednička vypadla ve třetím kole po ostudném výsledku 0:6, 7:6, 0:6 s neznámou Američankou Shelby Rogersovou.
"Lidé už si ze mě dělají legraci, když stále dokola tvrdím, že Petra může být světovou jedničkou. Ale já jsem stále přesvědčen, že ten potenciál tam je. Petra sama pořád tvrdí, že chuť má. Doufám, že to tak opravdu je. Ta nevyrovnanost, kterou mívá v zápasech, je prostě jakýsi syndrom, který bude mít zřejmě celou kariéru," vyjádřil se Šavrda ke dvanácté hráčce světa.
"František Čermák je dobrý kluk, slušný člověk, který tenisu rozumí. Může Petře pomoci. Ale asi to chce čas, než si všechno sedne," dodal trenér.
U Karolíny Plíškové se Šavrda jistému propadu nediví. U hráčky, která jeden rok vystřelí k výšinám jde prý o poměrně častý jev. "Zažila to Wozniacká, Jankovičová, Ivanovičová, Bouchardová a další. Bylo jich plno. Jeden rok vyletí a pak mají problémy se nahoře udržet. Jsou dva důvody. Tlak obhajovaných bodů a také trenéři soupeřek, kteří už s nimi počítají a umí proti nim najednou postavit taktiku," vysvětlil Šavrda.
"Plíšková i Šafářová se vrátí nahoru"
Je přesvědčen, že české hvězdy se zase vrátí na pozice, které okupovaly před rokem. "Mají na to. Ta nevyrovnanost tam je skoro u všech tenistek ve špičce kromě Sereny Williamsové. Výkyvy má i Azarenková, Halepová, není to nic anomálního," poznamenal.
"Návrat Karolíny i Lucky je vysoce pravděpodobný, budou zase kolem té desítky. Nevím jestli i někde výš, to si netroufám odhadovat. A Petra? Stále čekám, čekám a věřím, že se brzy dočkám. Třeba už na Wimbledonu předvede zase nějakou úžasnou jízdu, kdo ví," uzavřel tenisový expert.

Nejčtenější zprávy