Výdělky v obchodních řetězcích letos stoupnou o čtyři procenta


Praha - Zaměstnanci v maloobchodě si letos vydělají v průměru zhruba o čtyři procenta více než loni. Informovala o tom  předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.
Nárůst mezd se v jednotlivých řetězcích liší. 
Zaměstnancům obchodního řetězce Tesco vzrostou tarifní mzdy od července až o šest procent. Billa přidá pracovníkům v průměru čtyři procenta, Albert se dohodl s odbory na zvýšení mezd všem zaměstnancům o tři procenta.
Diskont Lidl v pondělí uvedl, že všichni noví zaměstnanci v logistických centrech a v prodejnách na pozici prodavač a skladník dostanou od června vyšší nástupní mzdu o 25 procent. Jak vysoký je nástupní plat, ale společnost nezveřejnila.
Průměrná mzda pokladní, která pracuje na plný pracovní úvazek, se v ČR pohybuje mezi 13 až 14 tisíci korun hrubého měsíčně. 

Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu 180 tisíc lidí.  Obchodní řetězce se přitom potýkají s nedostatkem zájemců o práci. "Je ale potřeba se ptát, proč není zájem. Vše souvisí s politikou odměňování, pracovními podmínkami a vzděláváním zaměstnanců," zdůrazňuje Burianová. 
Ochota obchodních řetězců zvýšit platy je podle ní nízká, i když se tuzemské ekonomice letos daří. "Myslím, že jsme na hranici etiky. Pokud je zaměstnanec zařazen jako pokladní a je využíván i na doplňování zboží a na další činnosti, měl by mít z logiky věci vyšší mzdu, protože je flexibilnější a zastane více práce," uvedla Burianová, podle které v Česku podobné pravidlo ale neplatí.

Nejčtenější zprávy