Jak zhodnotit peníze? Výhodných investic ubývá, čeští milionáři nejvíc věří půdě


Praha - Možností skutečně výhodných investic ubývá kvůli takzvaným levným penězům. Na jedné straně dramaticky zdražuje zemědělská půda, na druhé straně se zvyšuje riziko ztráty na akciovém trhu. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi více než dvěma stovkami českých a slovenských movitých lidí, kteří mají na svých účtech alespoň jeden milion dolarů.

Nedostatek investic tak vede milionáře, kteří jsou z převážné většiny podnikatelé, investovat do své firmy. Někdy i sami přiznávají, že investice jsou vyšší, než by musely, protože neví, kam jinam prostředky vložit.
Pokud se odhlédne od vlastních firem, tak nejčastější investicí jsou nemovitosti, zejména k bydlení. Ty tvoří čtvrtinu portfolia.
Zhruba po pětině tvoří akcie firem a také dluhopisy. Šestnáct procent prostředků mají dolaroví milionáři na vkladech v bankách, zhruba desetinu ve fondech, drahých kovech nebo i umění.
Milionáři se v průzkumu považují za konzervativní investory, protože dávají své peníze hlavně do toho, čemu rozumí nebo k čemu mají vztah. Kupují tak čím dál častěji umění, víno, ale i nemovitosti v oblastech, které pro milionáře představovaly "srdeční záležitost".

Velký rozdíl je, v čem mají dolaroví milionáři nainvestováno a od čeho očekávají největší zhodnocení. To má přinést podle 40 procent dotázaných zemědělská půda, která ale zároveň zdražuje. Následují stavební pozemky, nákupy firem a start-upy.
V minulých letech byly mezi milionáři oblíbené americké akcie. Důvod je jasný - tamní centrální banka FED “tiskne” každý měsíc miliardy dolarů, které se snaží přes finanční instituce napumpovat do ekonomiky. Část těchto peněz končí na burzách a ceny akcií vesměs rostou. Nyní se čeká, až FED svou akci “kvantitativního uvolňování” ukončí.
Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

Nejčtenější zprávy