První supermarket v Česku funguje už čtvrt století. Bylo to něco naprosto jiného, říká pamětník


Jihlava - Před čtvrt století byl otevřen první supermarket v tehdejším Československu. Jihlavský obchod s názvem Mana přivítal první zákazníky 6. června 1991.
Na stejném místě, ale pod jiným názvem, funguje tento obchod na sídlišti Březinky dodnes. Tak jako někdejší Manu ho i nyní provozuje nizozemská maloobchodní společnost Ahold.

Mana vznikla na desetitisícovém sídlišti změnami interiéru samoobsluhy Vysočina. Otevření supermarketu se stalo událostí, zákazníci se sjížděli z širokého okolí.
"Bylo to naprosto něco jiného, jako v Rakousku, o několik tříd výš, než jsme byli zvyklí," řekl jeden z obyvatel sídliště. V paměti mu utkvěla hlavně na tu dobu nevídaná nabídka druhů ovoce a také to, že u pultu s masnými výrobky si lidé mohli vzít lístek a místo čekání ve frontě se zdarma občerstvit kávou.
Tehdejší manažer prodejny Martin Hildemann vzpomíná, že už při rekonstrukci obchodu lidé zvědavě nakukovali přes výlohu. Přesto prý nebylo jisté, jestli se nový typ obchodu bude líbit. "Pohled na zástupy lidí hned první den ale mluvil za vše," uvedl.

Obchody v Jihlavě pak rychle přibývaly, vznikly i u sídliště Březinky. Bývalá Mana jednu dobu fungovala pod řetězcem Julius Meinl, jehož prodejny v Česku převzal Ahold v roce 2005.
Zvenku se budova supermarketu za čtvrt století provozu zásadně nezměnila, uvnitř podle pamětníků ubylo místo po straně, kde bývaly lahůdky a cukrárna. První československý supermarket nyní patří mezi šest obchodů Albert v krajském městě Vysočiny.
Společnost Ahold teď v Česku zaměstnává 17 000 lidí a provozuje přes 300 obchodů Albert. V tiskové zprávě uvedla, že obsah nákupního košíku v ČR se za posledních 25 let změnil. Kupříkladu roční spotřeba minerální vody stoupla z 16 litrů na hlavu na 55 litrů. Proti roku 1991 Češi kupují téměř dvakrát tolik těstovin a rýže a mnohem víc chodí i pro tropické ovoce.

Nejčtenější zprávy