Sáblíková by v Riu zvedla prestiž ženské cyklistiky. Budeme bojovat, slibuje Šťovíček


Praha - Martina Sáblíková se loni v září při časovce MS silničních cyklistek v americkém Richmondu umístila na 12. místě. V redukovaném pořadí zemí to znamenalo devátou příčku, která podle tehdejšího chápání a výkladu nominačních kritérií měla pro Českou republiku znamenat jedno místo na startu olympijské časovky v Riu. Kauza posledních dnů ukázala, že to tak úplně nebyla pravda.
Titulky zářijových deníků hlásající, že "se Sáblíková nominovala na olympiádu“ nebyly úplně přesné ani podle tehdejšího chápání nominačních kritérií. Rychlobruslařská legenda totiž podle něj svým výkonem vybojovala jedno účastnické místo pro Českou republiku, ne pro sebe samotnou. A to je prapůvod celého problému.
Česká republika totiž kvůli nedostatku získaných bodů nakonec pro ženské silniční disciplíny nedisponuje ani jedním účastnickým místem a zástupci Českého svazu cyklistiky jsou z tohoto zjištění zděšeni.
Bude Šťovíček opět úspěšný?
Kauzy se již ujal odborník na sportovní právo Jan Šťovíček, kterému se povedlo před OH v Londýně "vysekat" z dopingového trestu člena bronzového čtyřkajaku Jana Štěrbu, naposledy pak dal o sobě vědět úspěšným hájením Romana Kreuzigera v kauze biologického pasu.
"S pravidly UCI, respektive jejich nejasností, jsme se potýkali už v kauze Romana Kreuzigera. Byť v tomto případě je nejasnost asi menší, zastal bych se Českého svazu cyklistiky, není jednoduché se v tom vyznat. Budeme nyní s UCI komunikovat ve smyslu té nejasnosti, a snažit se o nominaci Martiny Sáblíkové v rámci daných kvalifikačních kritérií," řekl Aktuálně.cz Štovíček.
A pokračuje: "Ten kvalifikační systém je poměrně nový, dříve byl jednodušší a byl takový, jak si to vykládá ČSC. Také proto nám po výsledku Sáblíkové v časovce na MS všichni blahopřáli a měli za hotové, že na olympiádu jede. Bylo tam určité legitimní očekávání, které jsme logicky mohli mít."
MOV: Maximum disciplín, minimum sportovců
Na samotném počátku vzniku pravidel nominace, která teď motají hlavy českým sportovním funkcionářům i novinářům, je snaha Mezinárodního olympijského výboru o co nejširší zastoupení sportů a jednotlivých disciplín při sportovním svátku konaném jednou za čtyři roky.
Čím více disciplín, tím lépe se dá olympiáda zpeněžit, logika je poměrně jasná. Na druhé straně je však patrná snaha redukovat počet sportovců na hrách soutěžících. Už při dnešních proporcích se do pořádání OH příliš zemí nehrne. Z působení těchto tendencí pak vznikají počty účastnických míst, jež MOV přiděluje jednotlivým sportovním federacím. Řada olympijských soutěží pak nedisponuje zdaleka takovou sportovní kvalitou jako například světové šampionáty.
Mezinárodní cyklistická unie (UCI) tak pro ženské silniční disciplíny "dostala" 65 míst (plus dvě místa pro závodnice hostitelské země). To, uznejme, není příliš široký manévrovací prostor, když vezmeme v úvahu, že běžný silniční peloton čítá výrazně přes sto hlav. UCI se tak v podstatě rozhodla tak trochu upřednostnit závod s hromadným startem před časovkou ve smyslu, že se pětadvacítka účastnic závodu proti chronometru rekrutuje ze závodnic, jež budou o pár dní dříve stát na startu závodu s hromadným startem.
Stejná logika je použita v případě mužů, kde s tím ale ČSC dopředu počítá a Jan Bárta, který se svým výkonem na posledním MS zasadil o druhé české místo v časovce, nemá nominaci jistou.
Rozhoduje postavení zemí v žebříčku
Na základě postavení jednotlivých zemí v UCI Rankingu k 31. květnu 2016 tak byla pro hromadný závod přidělena 4 místa zemím na 1. až 5. místě, 3 místa zemím na 6. až 13. místě a 2 místa státům 14. až 22. příčce. To nám dává dohromady 62 rozdělených míst. Na základě "zvláštních ustanovení" pak UCI může za určitých okolností redukovat či navýšit počet míst přidělených dle UCI Rankingu.
Podle těchto "zvláštních ustanovení" je možné přidělit účastnické místo zemi, jež má závodnici umístěnou v první stovce UCI Elite Individuálním Rankingu, ale pouze na úkor jedné z 62 rozdělených pozic. 3 místa zbývající do naplnění kvóty se pak přidělují vítězům amerického, afrického a asijského kontinentálního šampionátu. To bychom měli silniční závod.
Hned první věta popisu kvalifikačních kritérií pro časovku zní: "Místa pro individuální časovku jsou zahrnuta v celkové kvótě 67 míst pro závod s hromadným startem." A pokračuje takto: "25 závodníků, kteří se zúčastnili závodu s hromadným startem, maximálně pak 2 na každou zemi, se zúčastní také časovky." Následují pak kritéria, podle nichž se přidělí oněch 25 míst.
Češi jsou až na 46. místě
Po jednom místě získává prvních 15 zemí v UCI Rankingu k 31. květnu 2016, dalších 10 míst je přiděleno na základě zmíněné časovky při MS v Richmondu, to je ono "redukované pořadí zemí". Shrnuto a podtrženo, kritéria zase až tak nejasná nejsou, byť se na první pohled mohou zdát poměrně nelogická. A co se týče účasti české cyklistky, to bohužel nevypadá dobře.
Česká republika totiž v UCI Rankingu obsadila až 46. místo a žádná česká závodnice se nevešla do nejlepší stovky individuálního UCI Elite Rankingu, nebyly tak splněny podmínky přidělení míst ani podle UCI Rankingu, ani na základě "zvláštních ustanovení".
Národní federace se musejí do 15. června vyjádřit, zda využijí přidělená místa. Nevyužitá místa přerozdělí tripartitní komise MOV nejprve opět mezi země, jež byly kráceny na základě "zvláštních ustanovení", v druhém sledu by se pak mohla dočkat i Česká republika. Něco podobného se povedlo v případě horských kol, kde sice české bikerky zůstaly první "pod čarou", jedno místo však získaly na úkor Brazílie, která se účasti vzdala.
Šťovíček: Je i v zájmu UCI mít Sáblíkovou v Riu
Na to právě spoléhá také Šťovíček: "Pokud bychom s argumentací vůči UCI, kterou zakládáme i na rozhodnutích CAS ohledně jednoznačnosti předpisů mezinárodních federací, neuspěli, budeme se snažit získat pro Sáblíkovou kvótu, kterou některý z národních olympijských výborů nevyužije. To se stává poměrně často. V takovém případě se bere v úvahu výsledek časovky na MS, a v redukovaném pořadí národů. Protože státy jejichž jezdkyně se umístily před Martinou, už kvóty mají, Sáblíková by byla nejspíš první v pořadí pro realokaci té dodatečné kvóty."
"V každém případě je i v zájmu UCI mít na LOH v časovce takovou mezinárodní superhvězdu, jako je Sáblíková, nepochybně to velmi pozvedne prestiž a sledovanost ženské cyklistiky. Martina určitě na olympiádu patří, já jí to moc přeju a vím, že jak ČOV, tak ČSC budou bojovat všemi silami, aby ji tam dostali," dodává český právník.

Nejčtenější zprávy