Protistrana se chová amatérsky, říká Lintner před volbami. A Vsetín prý měl jednat jinak


Praha – Loni Richard Lintner prohrál boj o šéfa slovenského hokeje, přestože ho podporovala většina veřejnosti a celá řada hráčů. Zvítězil dlouholetý prezident svazu Igor Němeček, který ale brzy musel řešit zásadní problémy. Lintner a spol. prohlásili volby za neregulérní. Vadilo jim například to, že pro Němečka mohli hlasovat i jeho podřízení.
Proto nastal bojkot. Zhruba padesátka hokejistů odmítla reprezentovat, dokud se nevyhlásí nové, spravedlivé volby. Hrozilo, že Slovensko na mistrovství světa vyšle podřadný výběr. Z toho však nakonec sešlo, neboť Němeček tlaku podlehl.
Nové volby už se blíží, proběhnou 16. června na mimořádném kongresu. Ovšem s novými, poměrně překvapivými kandidáty. Na jedné straně stojí Martin Kohút, jenž nabral zkušenosti ve vedení mezinárodní IT firmy, na druhé Tibor Turan, bývalý šéf popradského hokeje.
Lintner a mnozí lidé, kteří za ním stáli loni, podporují Kohúta. "Je důležité dostat do vedení člověka z manažerského prostředí, který má s moderním vedením firmy bohaté zkušenosti," říká Richard Lintner pro Aktuálně.cz.
Proč na prezidenta hokejového svazu tentokrát nekandidujete vy? Hraje roli fakt, že řídíte nejvyšší soutěž? Tipsport ligu beru jako projekt, kterému jsem věnoval a stále věnuji hodně energie a za který jsem v podstatě převzal nemalou část zodpovědnosti. I proto jsem se rozhodl neodejít z tohoto rozpracovaného projektu. Při řízení Tipsport ligy a obchodování jejích marketingových práv jsem navíc měl příležitost sledovat procesy, které se uvnitř svazu dějí. Lidé se museli projevit hlavně v krizových momentech, a tak dokážu posoudit, jak upřímně se kdo staví ke svým povinnostem.
Skupina lidí kolem vás podpoří Martina Kohúta. Proč právě on? Neuvažovali jste například o někom, koho veřejnost dobře zná? Ano, komunikovali jsme s více lidmi, ale jsem velmi rád, že jsme se nakonec shodli na řešení, které jsme měli na prvním místě. Jsme přesvědčení, že svaz potřebuje novou filozofii a fungování na principu řádné firmy. Z tohoto důvodu je důležité dostat do vedení člověka z manažerského prostředí, který má s moderním vedením firmy bohaté zkušenosti.
Protistrana nemá co nabídnout
Liší se nějak Kohútův volební program od toho vašeho, s nímž jste chtěl uspět loni? Našli jsme velmi mnoho průniků. V podstatě se shodneme na filozofii, detaily plánu už mají na starosti odborníci v jednotlivých segmentech.

Bude se vaše skupina při případném zvolení Martina Kohúta angažovat na dění ve slovenském hokeji? Ľubomír Višňovský například řekl: "Budeme dodávat myšlenky, které se týkají hokejové praxe." Na volené posty jsme navrhli několik kandidátů (jejich jména se veřejnost dozví zítra, sedm dní před volbami, pozn. red.) , uvidíme, jak se kongres zachová. Náš plán je ale jasný. Náš soupeř ho tají, předpokládám, že žádný nemá. Takhle amatérské chování deformuje uvažování jednotlivých delegátů kongresu.
Protikandidát Tibor Turan uvedl, že program představí až na kongresu. Jaký to bude soupeř? Má za sebou funkcionářskou kariéru s velmi špatným výsledkem. Znám ho i osobně a musím přiznat, že mi není sympatický ani po lidské stránce. Jeho kandidatura je nesrozumitelná. Tibor Turan nemá program, protože slovenskému hokeji nemá co nabídnout.
Váš kandidát Martin Kohút působí po loňských volbách na svazu pod vedením Igora Němečka, s nímž máte neshody ohledně řízení hokeje. To vám nevadí? Hledal jsem řešení pro slovenský hokej, ne pro mě. Navzdory tomuto spojení nepředpokládám, že pan Němeček bude součástí našeho řešení, protože je zřejmé, že naše filozofie jsou odlišné.
Vsetín měl postupovat jinak
Pojďme k nejvyšší slovenské lize, kterou nedávno chtěl rozšířit Vsetín. Slovenské kluby o českého zástupce nejdřív měly zájem, ale poté změnily postoj. V čem byl zádrhel? Z pohledu Vsetína byl problém v tom, že pokud měl zájem o účast v Tipsport lize, měl v první řadě oslovit nás (společnost Pro-Hokej, pozn. red.) jako řídící orgán soutěže. K tomu ale nikdy nedošlo.

Vsetín místo vás oslovil Piešťany. Ve hře bylo odkoupení licence, případně spolupráce. Je zásadní rozdíl mezi přijetím zahraničního účastníka a tím, když do Tipsport ligy přijde na úkor slovenského klubu někdo, kdo bude hrát domácí zápasy v zahraničí. Druhá varianta je nepřípustná.
Tipsport ligu v příští sezoně nakonec nebude hrát ani maďarský Miškovec, o němž se dřív spekulovalo. Značí to nějaký směr, že nechcete ligu rozšiřovat o zahraniční týmy? Já osobně jsem rozšiřování Tipsport ligy velmi nakloněný a věřím, že je jen otázka času, kdy k němu dojde. Zatím jsme žádnou dohodu neuzavřeli, ale zájem od zahraničních klubů trvá. Uvidíme, co přinese budoucnost.
Proč k žádné dohodě ještě nedošlo? V čem obecně bývá problém? Kluby zatím nikdy nesouhlasily s podmínkami zájemců. Právě kluby dávají doporučení, respektive nedoporučení představenstvu Pro-Hokeje.

Nejčtenější zprávy