Auto není jeřáb, aby se při couvání mávalo praporkem, zastal se soud řidiče, který zabil roční dítě


Brno - Ústavní soud se zastal řidiče potrestaného za to, že při couvání na parkovišti v Havířově srazil roční dítě. Senát, který případ projednával, nepovažuje požadavek Nejvyššího soudu přivolat si navigátora, který by řidiči mával s praporkem, za přiměřený. Na řidiče osobního auta podle Ústavního soudu nelze klást stejné požadavky jako na řidiče autojeřábu. „Taková povinnost by byla zjevně nepřiměřená a z hlediska praktického života nesplnitelná,“ stojí v odůvodnění.

Řidič byl původně za přejetí ročního dítěte, které zemřelo při převozu do nemocnice, odsouzený na rok vězení s podmínečným odkladem na 1,5 roku. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu z loňského března podal stížnost, v níž poukazoval na porušení práva na spravedlivý proces.
Případ teď znovu musí projednat havířovská pobočka Okresního soudu v Karviné, bude se ale muset řídit názorem ústavních soudců.
Řidiči auta se praporkem mávat nemusí
Ústavní soud zrušil rozhodnutí nižších soudů i Nejvyššího soudu, jehož usnesení loni vzbudilo polemiky mezi veřejností. Nejvyšší soud totiž tehdy důrazně připomněl, že v obydlené části města je řidič povinen v nepřehledném místě zajistit bezpečné couvání, třeba si zajistit pomocníka nebo alespoň zatroubit.
To však Ústavní soud považuje za "zjevně nepřiměřený a v praxi nerealizovatelný požadavek". "Ústavní soud se domnívá, že na řidiče osobního automobilu nelze klást stejné požadavky jako na řidiče autojeřábu. Z povahy věci je zřejmé, že řízení autojeřábu při couvání je rizikovější, než je tomu u osobního automobilu, a že na řidiče autojeřábu lze klást z hlediska míry opatrnosti vyšší požadavky," píše se v nálezu Ústavního soudu.
Řidič nemusel předpokládat, že dítě není hlídané 
Neštěstí se stalo v červnu 2012, muž vyjížděl z parkovacího místa a při couvání srazil ročního chlapce. Dítě, které před neštěstím stálo na zemi s matkou a babičkou, nebylo pod jejich přímým dohledem. Ke střetu podle svědků došlo ve chvíli, kdy si matka schovávala peněženku a babička se ohlédla na druhého vnuka.
Ústavní soud uznal, že řidič nemohl čekat, že se matka s babičkou dítěti přestanou věnovat. „Nelze přijmout názor, že pokud spolu hovoří dvě dospělé osoby hlídající roční dítě, musí třetí osoba automaticky předjímat, že hlídanému dítěti nevěnují dostatečnou pozornost,“ uvedl soud. Mužova obhajoba v minulosti poukazovala právě na pochybení matky a babičky.

Nejčtenější zprávy