Bez Kreuzigera, zato s šesti jinými Čechy. Startuje etapový závod Okolo Švýcarska


Baar - V Baaru dnes 6,4 kilometrů dlouhým prologem začíná jubilejní 80. ročník etapového závodu Okolo Švýcarska. Pro českou cyklistiku je to podnik tradičně úspěšný, Roman Kreuziger v roce 2008 dokonce ovládl celkové hodnocení. Závodník týmu Tinkoff sice tentokrát zvolil účast na Dauphiné, které právě vrcholí ve Francii, na startu se ale objeví hned šest jiných českých cyklistů. Triumf obhajuje Slovinec Simon Špilak.
Štybar s Vakočem bojují o Tour
Na peloton čeká v devíti etapách 1 229 kilometrů. Po prologu následují tři etapy na rozjetí, byť, jak už to tak ve Švýcarsku bývá, rozhodně ne snadné svým profilem. Ve středu, čtvrtek a pátek se pak bude dojíždět na kopci. Důležitá bude rovněž časovka na necelých 17 kilometrů, která se o následující sobotě odehraje v okolí Davosu v nadmořské výšce nad 1 400 metrů. A jednoduchá nebude ani závěrečná etapa opět se startem a cílem v Davosu.
Závodu se zúčastní hned šestice českých cyklistů, to se v pravdě při závodech World Tour nestává příliš často. Zdeněk Štybar s Petrem Vakočem budou v dresu Etixx-Quick Step bojovat o případnou nominaci na Tour de France. "Na 100 procent se o účasti na Tour dozvíme po Švýcarsku," uvedl na svých stránkách Štybar, který po dlouhé závodní i tréninkové pauze způsobené neznámým virem startoval již v květnu v Kalifornii. Tam to ale zdaleka nebylo ono.
"Pokud uvidím šanci, půjdu za ní, uvidíme. Sedět by mi mohla první, druhá, možná třetí etapa. Je to pro mě i dobrý test formy," okomentoval trojnásobný elitní cyklokrosový světový šampion své švýcarské ambice. Svůj debut na Tour de France by si zde rád vybojoval úřadující český šampion Petr Vakoč prožívající životní sezonu. Také on po závodní pauze startoval již v Kalifornii.

Königův nový start do sezony
Nový start sezony po vleklém zranění čeká Leopolda Königa: "Cítím se, jako bych začínal novou sezonu teď, uprostřed té stávající. Jsem mimořádně motivovaný a chci týmu splatit jeho důvěru." Rodák z Moravské Třebové nezávodil od února, kdy si při pádu přivodil modřinu na holenní kosti. Pořádně trénovat začal až před měsícem.
"Nebyl jsem si jistý, jak dlouho budu bez kola, ale rekonvalescence zabrala více času, než jsme očekávali. Bylo to opravdu dlouhé a taky těžké, abych byl upřímný, hlavně mentálně. Občas jsem byl docela frustrovaný," přiznal König.
Nyní by do nohou rád konečně dostal závodní kilometry a snad si i řekl o prodloužení smlouvy, jež mu na konci sezony končí. "Chci ze sebe dostat to nejlepší a užít si každou etapu. Opravdu nevím, jaké cíle si můžu stanovit. O něčem přemýšlím, ale doufejme, že můžu pomoci Geraintovi k dobrému Okolo Švýcarska, pak bude národní šampionát, snad Okolo Polska a OH. Po nich je Vuelta, takže je toho před námi hodně," nastínil König cíle pro léto.
Rui Costa se pokusí o zápis do historie
Druhou trojici českých účastníků dodaly polské týmy, které obdržely divokou kartu. Za CCC Sprandi Polkowice bude startovat Jan Hirt, který se loni blýskl sedmým místem v královské etapě. V dresu Verva Activejet si pak premiéru na tak velkém závodě odbudou dva bývalí cyklokrosaři Jiří Polnický a Karel Hník.
Boj o celkové vítězství se ale tentokrát s největší pravděpodobností obejde bez českých zástupců. Hlavním favoritem bude již zmíněný Geraint Thomas, vítěz letošního Paříž-Nice, který se bude ve Švýcarsku připravovat na roli záložního lídra týmu Sky pro Tour de France. O přední příčky bude jistě bojovat také obhájce titulu Simon Špilak, kterému týdenní závody s časovkou sedí, obzvláště ty švýcarské.
A po loňském výpadku, kdy výjimečně zvolil start na Dauphiné, se na místo činu vrací Portugalec Rui Costa. Tomu loňská neúčast přerušila šňůru tří vítězství v řadě. Teď bude bojovat o čtvrtý triumf, kterým by na čele historických tabulek dorovnal Itala Pasquala Fornaru opanujícího závod v padesátých letech.
Cancellara se loučí s domácím závodem
Počítat je ale třeba také s Tejayem Van Garderenem, který by v červenci ve Francii rád bojoval o pódium, Warrenem Barguilem, Robertem Gesinkem či Andym Talanskym.
Mimořádně emotivní bude letošní Okolo Švýcarska pro Fabiana Cancellaru, vítěze domácího podniku z roku 2009. Spartakus se rozhodl po sezoně ukončit kariéru a tento závod v jeho programu rozhodně nesměl chybět. Jeho cílem bude získat vítězstvím v prologu trikot lídra. To se mu bude snažit překazit i úřadující světový šampion Peter Sagan, který tradičně Švýcarsko zařadil do svého programu před Tour de France a v minulých letech zde dokázal nasbírat celkem 11 etapových triumfů. 

Nejčtenější zprávy