Násilí v Marseille: Rusové po zápase zaútočili na sektor Angličanů


Marseille - Fotbaloví fanoušci už třetí den rozpoutávají nepokoje na mistrovství Evropy ve Francii. V sobotu došlo k obzvláště tvrdým střetům mezi příznivci Ruska a Anglie v Marseille, kde se reprezentace obou zemí večer utkaly ve vzájemném duelu.
První konflikty se odehrály odpoledne v ulicích města, ale násilí pokračovalo i na samotném stadionu Vélodrome, kde po skončení utkání (1:1) ruští fanoušci vtrhli do sektoru s anglickými diváky. 
V této části stadionu přitom seděli obyčejní fanoušci, takže podle oficiálního Twitterového účtu Eura před chuligány musely prchat i ženy a děti.

"UEFA zcela odsuzuje incidenty, které se v sobotu udály v Marseille," uvedla oragnizace zastřešující evropský fotbal v oficiální zprávě. "Lidé, kteří se takto násilně projevují nemají ve fotbale co dělat."
Vzduchem létaly petardy i láhve
Podle zpravodaje BBC došlo odpoledne ke konfliktům mezi fanoušky navzájem, při následných střetech se strážci zákona pak létaly vzduchem láhve, plastový nábytek a odpadky, policie opáčila petardami a slzným plynem. Do akce údajně bylo nasazeno i vodní dělo.
"Museli jsme zasáhnout do střetů mezi fanoušky Anglie, Ruska a Francie ve čtvrti Vieux-Port," citovala místního policejního velitele agentura AFP.

Někteří fanoušci byli zadrženi a podle fotografií agentury Reuters byli jednotlivci silně zakrváceni. Podle serveru BBC bylo zatčeno celkem šest osob. Jestli šlo pouze o Angličany, není jasné.
Ruští fanoušci po tom, co jejich tým v nastavení vyrovnal, běželi k sektoru Angličanů, vylezli na bariéry, které je měly oddělovat a něco pokřikovali. "Jako by se nám chtěli vysmát nebo co," řekl jeden z příznivců Albionu.
"Začali na nás házet světlice. My jsme se jen bránili a utíkali," pokračoval. A za pravdu mu dává i redaktor BBC Dan Roan. "Viděl jsem světlici a pak jen prchající Angličany. Všichni utíkali," popsal situaci.
Ošetřeno údajně mělo být 15 lidí
Záchranné složky v Marseille informovaly o tom, že jeden člověk byl s infarktem převezen do nemocnice a anglický fanoušek středního věku upadl do bezvědomí. Celkem bylo ošetřováno 15 lidí.
Kdo však potyčky vyprovokoval, je podle zpravodajů těžké určit. Podle britských novinářů měli násilí ve městě vyvolávat především ruští fanoušci. Do nepokojů se ale neváhali zapojit ani Francouzi.
V Marseille došlo k obdobným potyčkám především vinou anglických rowdies už ve dvou předcházejících nocích, místní policie ale nakonec situaci vždy dokázala slzným plynem uklidnit.

Nejčtenější zprávy