Válečná zóna míří na sever Francie. Nenávist Rusů a Angličanů mohou odnést i Slováci


Praha - Fotbalové Euro zažilo jeden klidnější den, v pondělí se žádné velké nepokoje fanoušků naštěstí nekonaly. Francouzské bezpečnostní složky už se ale pomalu chystají na další velkou mobilizaci. Hlavní roli mají hrát stejně jako o víkendu ortodoxní příznivci Ruska a Anglie. 
Vzájemný duel fotbalových výběrů těchto dvou států už je sice minulostí, v sobotu večer se oba týmy rozešly po remíze 1:1, fanoušci se ale zřejmě znovu potkají. Pozornost všech se teď musí soustředit na sever země, kde může během středy a čtvrtku přijít druhý díl nekompromisní nechutné války. 

Kdyby pořadatelé evropského šampionátu při tvorbě harmonogramu tušili, co fanoušci Anglie a Ruska předvedou v Marseille před a během prvního utkání, naplánovali by druhé kolo základní skupiny B úplně jinak. Rozhodně ne takto nešťastně.
Angličané chtějí jet na sever už ve středu
Ruští fanoušci se totiž momentálně přesouvají do Lille, kde jejich tým ve středu odpoledne změří síly se Slovenskem. Anglie sice hraje až ve čtvrtek s Walesem, ovšem v Lens, městě vzdáleném pouhých osmatřicet kilometrů. A na další velký problém je zaděláno.
Bezpečnostní složky už mají potvrzené informace o tom, že se angličtí hooligans chystají na sever země už ve středu, jejich cílem má být právě Lille. Angličany neláká jen přítomnost nenáviděných Rusů, ale také fakt, že v Lens platí zákaz požívání alkoholu na veřejnosti.

"V rámci bezpečnostních opatření ale dokonce v Lille zvažujeme úplný zákaz prodeje alkoholických nápojů. Pořádkové síly ve městě ve středu posílíme minimálně o osmdesát příslušníků policie," informoval Philippe Malizard, vysoký představitel regionu Nord-Pas-de-Calais. Už v neděli úřady preventivně nevpustily do země čtrnáct podezřelých osob, jež se pokoušely o překročení belgicko-francouzských hranic.
Hodgson se obává hrozby vyloučení
UEFA bezprostředně po sobotních incidentech varovala Anglii a Rusko. Pokud budou jejich fanoušci pokračovat ve výtržnostech, oba týmy mohou být z Eura vyloučeny.
A reprezentanti Albionu mají z podobného katastrofického scénáře skutečnou hrůzu. "Velice se teď obávám hrozby, která nad námi visí. Tvrdě jsme pracovali, abychom tu byli a opravdu zoufale chceme zůstat," řekl anglickým médiím kouč Roy Hodgson. A vyzval fanoušky, aby se snažili zůstat mimo jakýchkoli nepokojů.

"Samozřejmě si vážíme veškeré vaší podpory během zápasů, ale chci na vás apelovat: Nedostaňte se do žádných dalších potíží," dodal trenér, ke kterému se připojil také kapitán Wayne Rooney.
Lebeděv ruské fanoušky pochválil
To v Rusku to vzali trochu za jiný konec. Tedy konkrétně člen Ruské fotbalové unie a ruského parlamentu Igor Lebeděv. Ten rozpoutal bouři nevole svým příspěvkem na twitteru, kde počínání fanoušků své země kvitoval.
"Oni jen bránili čest svého národa. Nevidím na té bitce nic zlého, odvedli dobře svou práci, jen tak dál," uvedl člen ultranacionalistické strany LDPR. "To, co se stalo v Marseille a jiných městech není vina fanoušků, ale policejních složek, které nedokážou zorganizovat takovýhle turnaj," napsal Lebeděv.

Podle spekulací britského tisku je Rusko ohroženo vyloučením z turnaje mnohem více než Anglie. Zajímavé informace přinesl v rozhovoru pro BBC Sport David Davies, muž, který byl výkonným ředitelem fotbalové asociace během Eura 2000.
Nikdo nebyl tak blízko vyřazení jako Rusové
"Nikdy v historii nebyl nějaký tým tak blízko vyřazení z turnaje. V roce 2000 jsme koukali jen na to, co se děje uvnitř stadionu. Nyní ale UEFA musí svůj pohled směrovat také na ulice. Organizátoři jsou dnes pod velkým tlakem kvůli hrozbě terorismu," informoval Davies.
Případné středeční a čtvrteční střety se mohou dotknout fanoušků Walesu a Slovenska, kteří rovněž v těchto dnech cestují na sever Francie. Velšská fotbalová asociace už doporučila příznivcům bez vstupenek, aby se Lille a Lens raději obloukem vyhnuli.

Nejčtenější zprávy