Postupové počty pro Vrbův tým: Zisk 4 bodů dá prakticky jistotu. A 3 body? Padesát na padesát


Praha - Třetinu práce ve skupině D už mají čeští reprezentanti na turnaji Euro 2016 za sebou. Jak víme, bod nemají ze zápasu se Španělskem žádný, o kapku lepší zprávou je, že prohráli jen těsně 0:1. I to může hrát v konečném účtování hodně důležitou roli.
Deník Aktuálně.cz prostudoval výsledky šestnácti mezinárodních fotbalových turnajů, jež se v předchozích letech hrály totožným systémem jako letos Euro 2016. Sledoval bilanci třetích týmů ve skupině. A zjistil, že pokud tyto týmy získaly ve skupině 4 body, pak postoupily dál na 97,4 procenta. Pro zisk 3 bodů pak platila úspěšnost 57,5 procenta.
Zhruba polovina třetích týmů ve skupinách s tříbodovým ziskem má tedy na turnajích smůlu a končí. Přičemž na to které z nich to budou a které ne, může mít nakonec fatální vliv právě celkové skóre. Ale pojďme si to celé vysvětlit postupně.
Turnaj tentokrát hraje 24 týmů, rozdělených po 4 do 6 skupin. Přímý postup do osmifinále, tedy mezi 16 nejlepších, mají zajištěn vždy první a druhý tým v tabulce. A čtyři nejlepší ze šesti třetích.
Češi chtějí samozřejmě jako všichni ostatní ze skupiny dál. Kudy na to? V tom má třeba Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, naprosto jasno: "Přál bych si Chorvaty v pátek porazit. V každém případě musíme udělat alespoň bod a pak porazit v úterý Turky."
Hráči ale nahlas přemýšlejí také o tom, že by k postupu mohl stačit i tříbodový zisk ve skupině. "Ve zbývajících dvou zápasech budeme chtít hrát ofenzivněji než se Španěly. Chorvaty jsme viděli, musím uznat, že v prvním utkání byli bohužel vynikající. Ale co, šance určitě je. A nakonec i tři body třeba mohou stačit k postupu," řekl třeba Tomáš Sivok.
A brankář Petr Čech po porážce od Španělů zmínil: "Se získaným bodem by to možná bylo lepší, ale postupová matematika zůstává stejná. Máme dva zápasy na to, abychom uhráli tři nebo čtyři body a měli šanci postoupit ze skupiny.“
Mohou rozhodnout i penalty či karty

O pořadí ve skupině rozhodují následující kritéria:
1) Počet bodů v tabulce skupiny (klasicky tři za výhru, 1 za remízu).
2) Počet bodů získaný ve vzájemných zápasech dvou či více týmů, jež se octnou v bodové shodě.
3) Rozdíl ve skóre ze vzájemných zápasů.
4) Vyšší počet vstřelených gólů ve vzájemných zápasech.
5) Rozdíl ve skóre ze všech zápasů skupiny.
6) Vyšší počet vstřelených branek v celé skupině.
Platí, že pokud právě vyjmenovaná kritéria budou shodná pro dva týmy, které se utkají v poslední kole základních skupin, bude po jejich duelu následovat penaltový rozstřel.
V případě, že kritéria nerozhodnou, ale u penaltového rozstřelu se týmy nesejdou, pak bude v konečné tabulce výš slušnější tým ze žebříčku fair play (1 bod za žlutou kartu, 3 body za červenou kartu, a to přímou i po dvou žlutých, 4 body za situaci, kdy hráč dostane žlutou kartu a následně rovnou červenou bez druhého napomenutí).
Zcela posledním rozřazovacím kritériem je pak umístění v žebříčku UEFA.
Češi mají samozřejmě stále slušnou šanci obsadit ve skupině i první či druhou příčku, to zejména v případě, že by ze zbývajících zápasů získali 6 bodů.
Další možné varianty jsou nasnadě: získají 4 body, získají 3, získají 1 anebo žádný bod. Nula či pouhý bod = konec v turnaji. To všechno je zjevné a přehledné.
Jsi třetí? Připrav se na pěkné drama

Největší drama by pochopitelně nastalo, kdyby Češi skončili v tabulce třetí. Pak by se porovnávala jejich bilance s týmy na třetích příčkách konečných tabulek všech ostatních skupin.
I zde jsou stanovena rozřazovací kritéria:
1) Vyšší počet získaných bodů.
2) Rozdíl ve skore.
3) Vyšší počet vstřelených gólů.
4) Žebříček fair play.
5) Umístění v žebříčku UEFA reprezentačních týmů.
Jak pestrou paletu matematických variant může nabídnout situace na konci základních skupin, umí teď možná vyhodnotit nějaký superpočítač, my se však  - snad alespoň prozatím - můžeme spokojit s výrazným zjednodušením.
A to nám nabídne konstatování, že zisk 4 a více bodů v základní skupině rovná se prakticky jistý postup mezi 16 nejlepších.
A tříbodový zisk je prostě a jednoduše na hraně.
Systém, který pro 24 účastníků Eura použila letos UEFA, se na světových šampionátech praktikoval v letech 1986-1994. Ovšem až na tom posledním zmíněném, v roce 1994 v USA, už se začala výhra oceňovat třemi body, předtím pouze dvěma. Proto jsou pro naše "bádání" o pravděpodobnosti postupu se 3 nebo 4 body ze skupiny do osmifinále šampionáty v Mexiku 1986 a Itálii  1990 nepoužitelné.
Prozkoumali jsme 16 velkých turnajů

Čerpat data z jediného turnaje (MS 1994) by bylo trochu málo, a tak jsme nahlédli do mládežnických kategorií. A použili také data z turnajů MS hráčů do 20 let, jež se konaly v letech 1997-2015. A také z turnajů MS "17", jež se odehrály v rozmezí letopočtů 2007-2015.
Vyhodnocovali jsme tak nakonec informace ze 16 turnajů, jež se hrály v základní otázce postupového mechanismu přesně tak jako letos Euro 2016.
U každého šampionátu jsme se zaměřili na speciální tabulku srovnávající týmy, jež ve skupinách obsadily 3. místo.
Celkem 39x tyto "třetí" týmy získaly ve skupině 4 body. A ve 38 případech jim to stačilo k postupu do osmifinále.
Jedinou výjimkou potvrzující pravidlo, byl v roce 1999 na MS "20" hraném v Nigérii tým Zambie. Na čtyřech bodech se tehdy sešli hned čtyři "třetí" a Zambie měla mezi nimi nejslabší skóre (rozdíl -3). Takže jak vidno, ani 4 body nedávají zcela stoprocentní jistotu. Ale, jak už jsme zmínili, tuhle velesmůlu měl na šestnácti sledovaných turnajích jen 1 tým ze 39. Čili na 97,4 procenta by 4 body stačit měly.
Pojďme na třetí týmy ve skupinách se ziskem 3 bodů. V námi sledovaném vzorku dat se jich objevilo 40. A postoupit dál se podařilo 23 znich. To je úspěšnost 57,5 procenta.
Suma sumárum: I pokud by snad Češi s Chorvaty prohráli, zůstala by jejich šance na postup živá, kolem 50 procent. Tedy pokud by s nimi prohráli, řekněme, o gól. Každá další inkasovaná branka, po níž by nepříznivě bobtnal rozdíl skóre, by postupovým šancím logicky ubírala. A nutila by Čechy o to víc, aby Turky v úterý v Lens nejen porazili, ale navíc i výrazně.

Nejčtenější zprávy