Slováci půjdou do penze později, důchodový věk poroste automaticky


Bratislava - Slovensko začne od příštího roku znovu prodlužovat věk odchodu do důchodu. Do starobní penze tak budou v roce 2017 Slováci odcházet o dva a půl měsíce později než teď, vyplývá z oznámení slovenského ministerstva sociálních věcí. Nyní je důchodový věk na Slovensku až na výjimky stanoven na 62 let.
Nová pravidla, která ještě v roce 2012 prosadila předchozí vláda současného premiéra Roberta Fica, počítají s navázáním věku odchodu do důchodu na průměrný věk dožití. Pro příští rok to znamená posunutí odchodu do důchodu o 76 dnů.

Důchodový věk se bude postupně prodlužovat osobám narozeným od roku 1955. Na některé skupiny obyvatel včetně horníků se toto pravidlo vztahovat nebude.
Automatické posouvání věku odchodu do důchodu Slovensko zavedlo jako jedno z opatření ve snaze zajistit finanční udržitelnost důchodového systému, který už v současnosti dotuje stát. Zmiňované opatření v příštím roce ušetří státu na důchodech 29,3 milionu eur (790 milionů korun), což je ale jen zlomek z celkových výdajů na starobní penze. Na pětimilionovém Slovensku starobní důchod pobírá 1,04 milionu osob.

Věk odchodu do důchodu Slovensko posunulo již při zahájení důchodové reformy v roce 2004, delší přechodné období platilo pro matky, které vychovaly více dětí. Také v Česku se věk odchodu do důchodu každoročně zvyšuje, a to u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce. Muži dnes chodí do důchodu v 63 letech a například ženy se dvěma dětmi v 60 letech a čtyřech měsících.
Slovensko podle demografů v posledních letech stárne, průměrný věk loni poprvé překročil hranici 40 let. Důchodového věku totiž dosahují početné populační ročníky poválečného babyboomu, v zemi ale také výrazně klesla porodnost.

Nejčtenější zprávy