Fuksovi skautuje soupeře dědeček. Varoval mě před dvěma Moldavci, říká česká naděje pro Rio


Praha - Třiadvacetiletý rychlostní kanoista Martin Fuksa má ve své sbírce už čtyři medaile všech hodnot ze světových šampionátů a na této úspěšné dráze chce pokračovat příští týden na mistrovství Evropy v Moskvě i v srpnu na olympijských hrách v Riu.
"Na olympiádě budu spokojen, když předvedu kvalitní výkon. Medailové ocenění by pak bylo něco báječného,“ zdůraznil nejlepší český kanoista, jehož trenéry jsou děda a otec. Olympijské hry se už blíží. Je to pro vás třeba v porovnání s loňskem jiné období?
Samozřejmě, že olympiádu vnímám, ale neprožívám ji, nechci se dva měsíce před jejím konáním zbytečně stresovat.. Můj denní program je skoro stejný, jako kdykoliv jindy. Čili svědomitý, jen trochu intenzivnější  trénink, dobrá strava, regenerace a odpočinek. Zároveň však není čas ani energie, abych se soustředil na něco jiného, než na stoprocentní přípravu.
Měl jste problémy s viděním na dálku. Vyřešily ho kontaktní čočky?
Ano, vidím v nich skvěle a hlavně jsou praktické. Nemusím nosit brýle, ve kterých bych se asi moc dobře necítil. Čočky mám celý den, ale vůbec o nich nevím, je to jako bych měl úplně zdravé oči.
Za týden vás čeká mistrovství Evropy. V kterých disciplinách budete startovat a co pro vás tento šampionát znamená?
Ve třech dnech mě ve špičkové evropské konkurenci čeká nejméně šest závodů na tratích 200, 500 a 1000 metrů. Šampionát beru jako velice náročný trénink, ale i jako  užitečný test před olympiádou. Pokud se mi podaří získat nějakou medaili, tak mě to po mých dosavadních zkušenostech z velkých soutěží povzbudí do další činnosti. Sám jsem zvědavý, zda jsem se ve své výkonnosti posunul.
Jaký další program vás čeká před odletem do Brazílie?
Žádný závod, už jen ladění formy v Nymburku nebo v Račicích. A potom sbírání informací od zkušených olympioniků. Zatím jsem mluvil s kajakářem Danielem Havlem, bronzovým ze čtyřkajaku v Londýně. Před starty ve velkých závodech jsem totiž dost nervózní a on mně prozradil, že si bere prášek na spaní. Musím si to však nejdřív vyzkoušet, jak to na mě bude působit. Abych potom v Riu nezaspal, protože start bude už v devět hodin ráno( smích).
Na kterých tratích se představíte?
Nejprve to bude rozjížďka, hodinu nato semifinále a potom snad i finále na jeden kilometr. Další blok závodů mě čeká na dvousetmetrové trati. Maximální pozornost věnuji závodu na jeden kilometr, jehož výsledek může pozitivně, ale třeba i negativně ovlivnit můj výkon i výsledek na kratší trati.
Co byste řekl na adresu svých největších soupeřů?
Absolutní jedničkou je mistr světa a olympijský vítěz Němec Brendel. Má spoustu zkušeností a je stále až neuvěřitelně rychlý. Podle průzkumu mého dědy jsou ve skvělé formě dva Moldavci a výborný je rovněž jeden kanoista z domácí Brazílie. Na startu však bude kolem dvaceti lodí a určitě některá z nich bude také patřit ke kandidátům na přední umístění. Upřímně řečeno: moc své soupeře nestuduji, soustřeďují se hlavně sám na sebe, aby má forma šla postupně nahoru a vrcholila právě v Riu.
Olympijskou trať jste si vyzkoušel loni na podzim. Jaký z ní máte pocit?
Určitě nepatří mezi špičkové, poznal jsem lepší. Nepříjemný je hlavně vítr, ale s tímto handicapem se musejí poprat všichni.
S jakým výsledkem byste byl spokojen?
Vím, že se ode mne čeká některá z medailí. Její zisk by mě přinesl obrovskou radost, ale určitě budu spokojen, když podám kvalitní výkon na hranici mých možností. Na jaké umístění bude stačit je už samozřejmě otázka. A kdybych na stupně vítězů nedojel, tak zdrcený z toho nebudu. Vždyť za čtyři roky je v Tokiu další olympiáda...

Nejčtenější zprávy