Cestou na Jadran se dají při objíždění slovinské dálnice ušetřit peníze, letos někdy i čas


Už loni lidé na slovinské dálnici mezi Rakouskem a Chorvatskem vedoucí kolem města Maribor stáli i v dvacetikilometrových kolonách. Její objíždění tak dostalo i jiný rozměr než ušetření patnácti eur za týdenní a třiceti za měsíční dálniční známku. Letos se v těchto místech očekávají kvůli dostavbě dálnice od Ptuje až k chorvatským hranicím ještě větší dopravní kolapsy.

Cestování po Slovinsku mimo dálnice není zrovna pohodlné. Na cestách se často mění povolená rychlost, běžné je omezení na 60 km/h na křižovatkách i u přechodu pro chodce. Mnohdy není jasné, zda omezení ještě platí, či již skončilo. Také se často mění kvalita silnic. Důležité je držet se hlavních tahů a nenechat navigaci hledat kratší cesty, ze kterých se často vyklubou polňačky.
Možností objetí placených úseků je hned několik. Zdánlivě nejjednodušší je kopírovat dálnici po bezplatných silnicích. Na posledním rakouském sjezdu z dálnice A9 se sjíždí na Spielfeld a přes centrum Mariboru se pokračuje do Ptuje. Tuto cestu bychom ale kvůli průjezdu hlavním městem Slovinska a dostavbě dálnice doporučili jen v noci ve všední den.
Maribor se dá objet tak, že se na posledním obřím kruhovém objezdu před ním vydáte posledním sjezdem na město Lenárt a pak na Ptuj. Tuto trasu nedoporučujeme v sezonních špičkách.
To samé platí o cestě, při niž se s jíždí již na předposledním rakouském dálničním sjezdu a pokračuje na východ do města Mureck, za kterým je hraniční most. Cesta je to sice příjemnější a méně vytížená než předchozí dvě, ale úzký most, u kterého se ve směru ze Slovinska namátkově kontrolují doklady, může způsobovat problémy. Navíc se nevyhnete Ptuji.

Variantou k předchozí trase je možnost zkrátit si cestu přes rakouské okresky a odbočit už na rakouské dálnici A2 před jejím ohybem na západ u města Ilz. Vyplatí se to, zejména pokud jsou potíže v okolí Grazu, ušetříte i dost kilometrů proti variantám předchozím. Cesta je scénická, ale pomalá. Ani tady se nevyhnete problému jménem Ptuj. U tohoto města byste měli najet za dálnicí na hlavní trasu.
Pokud cestujete v pátek či v sobotu mezi polovinou července a prvním víkendem v srpnu, zcela se Ptuji vyhněte. Sjeďte také na rakouské dálnici A2 u Ilzu, jeďte přes hraniční přejezd Bad Radkersburg - Gornja Radgona jako u cesty předchozí, ale pak volte hraniční přechody více na východ - například ve směru k městu Varaždin přes Ormož.

Nejčtenější zprávy