Dobrodošli! St. Étienne patří Chorvatům, s českými fanoušky se ale rádi bratří


Saint Étienne (od našeho zpravodaje) - Několik hodin před výkopem zápasu Česko – Chorvatsko na mistrovství Evropy ve fotbale se St. Étienne proměnilo v takový malý Split.
Chorvati výrazně převyšovali počty i hlasitost podporovatelů českého týmu. Fanoušci Luky Modriče a spol. plni sebevědomí po slušném výkonu a vítězství v prvním utkání Eura proti Turecku nepochybují, že si poradí i s Čechy.

"Na Turky nás bylo v Paříži minimálně deset tisíc. To vítězství zmobilizovalo další Chorvaty vlastně z celé Evropy," vysvětluje Zvonimir Milas. Skutečně při letmých rozhovorech člověk zjistí, že jde o Chorvaty z Rakouska, Německa, ale dokonce třeba z Austrálie.
"Chorvati jsou šikovní a umí ve věcech chodit. I když třeba neměli vstupenky dopředu, umí se k nim dostat," říká Milas. "Mělo fungovat pravidlo, že vstupenky jsou adresné na jméno, ale nikdo to na turnaji nekontroluje," dodává.
Češi vypráví Chorvatům o dovolených
V pravé poledne patří hlavní náměstí Saint-Étienne právě mužům (skutečně mužům, mezi fanoušky je minimum příslušnic něžného pohlaví) v bíločervených šachovnicových dresech. Čechů je tu poskrovnu. Ale pomalu v malých skupinkách se přece jen do centra trousí. Ohlášeno je minimálně šest tisíc českých fandů.

Část z nich zřejmě odčerpal asi hodinu cesty vzdálený Lyon. Tam si Fotbalová asociace ČR postavila Český dům, byť jen pro sponzory. Lyon je také možná obecně lákavější než Saint Étienne, které dvakrát velké turistické zážitky nenabízí.
Tábory obou týmů, jak Češi, tak Chorvati, posedávají v hospůdkách v centru a družně se k sobě mají. "Každý nám chce povědět, kde u nás byl na dovolené. My jim zas vyprávíme, kde v Česku jsme měli svoji rozlučku se svobodou nebo pomaturitní či jinou absolventskou pařbu," popisují pánové z Milasovy asi dvacetičlenné party, kteří rozbili svůj předzápasový přípravný stan v parku před nádražím.
"Máme vás rádi"
A hned z nich padají známé pražské "pamětihodnosti“ - Karlovy Lázně, Žlutý strom... "Jen nás v Praze už ne moc rádi vidí, myslím jako nás Chorvaty, tak pomalu Prahu začíná střídat Bratislava nebo Budapešť," poznamenává.

Atmosféru velkého fotbalového zápasu drží v ulicích tedy hlavně Chorvaté. Centrum města je jinak poměrně střídmě vyzdobené. Sem tam nějaký oficiální symbol Eura. Restaurace, bary, ale také různé další podniky jako třeba kadeřnictví nebo obchody s potravinami dostaly od pořadatelů samolepky s uvítacími pozdravy pro návštěvníky ze zemí, které tu budou zápasy Eura hrát. "Dobrodošli" se tak vyjímá hned vedle "Vítejte".

"Jste hrozně milí fanoušci, máme vás rádi," opakuje nejedna chorvatská partička na adresu českých fans. Co se českého fotbalu a jednotlivých hráčů týče, už je to s Chorvaty horší. Občas někdo vytáhne z paměti jména jako Tomáš Rosický, Petr Čech. Většinou ale jen pokrčí rameny a klidně i řeknou, že o českém fotbale vůbec nic nevědí.
Až tedy na výjimečně ohledně českých reálií vzdělané Milasovy souputníky. "Slavia Praha, Sparta Praha, známe Brno..."

Nejčtenější zprávy